Trump, Apple'a Resti Çekti: 'mac Pro Üretimini Abd'de Yapın'
Haber

Trump, Apple'a Resti Çekti: 'mac Pro Üretimini Abd'de Yapın'

ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada Apple’ın, Çin’de üretilen Mac Pro bileşenleri için herhangi bir özel izne tabi olmayacağını açıkladı. Apple, Trump yönetiminden bazı Mac Pro parçalarının %25’lik gümrük tarifesinin dışında tutulması isteğinde bulunmuştu ancak Trump, ABD hükûmetinin herhangi bir muafiyette bulunmayacağını ifade etti.

Apple ise bu sene içerisinde çıkacak olan yeni Mac Pro için uygun bileşenleri bulabilecekleri başka bir kaynak olmadığını söylüyor. Trump, bu parçaların ABD’de de üretilmesini isterken Apple, ABD’de üretimin mümkün olmadığını ifade ediyor.

ABD Başkanı Trump, attığı tweet’te "Apple, Çin’de üretilen Mac Pro parçaları için tarife muafiyeti almayacak veya rıza gösterilmeyecek. Bunları ABD’de üretin, tarife olasın!" dedi. Trump’ın bu tavrı, Apple CEO’su Tim Cook’u zor durumda bırakacak gibi duruyor. Apple, daha önce yaptığı bir açıklamada Trump’ın uyguladığı tarifelerin, ürünlerin fiyatlarını yükselttiğini ve bunun da uluslararası rakiplerle rekabeti zorlaştırdığını ifade etmişti.

Donald Trump, zamanında başka bir kaynak bulunamazsa belirli parçalar için ayrıcalık yapılabileceğini söylemişti ancak görünüşe göre Trump, Mac Pro için böyle bir ayrıcalığa ihtiyaç olduğuna ikna olmuş değil.

trump tim cook

Birçok Apple ürünü, bu zamana kadar ithalata eklenen bu ücretlerden sıyrılmayı başarmıştı ancak Trump, yaklaşık 300 milyar dolar değerinde yeni bir tarife önerdi. Bu tarife de kabul edilirse Çin’de üretilen neredeyse tüm ürünler bu durumdan etkilenecek.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top