10. Nesil Intel İşlemci Core I9 10900K'nin Test Videosu Ortaya Çıktı
Makale

10. Nesil Intel İşlemci Core I9 10900K'nin Test Videosu Ortaya Çıktı

Intel, 10. nesil işlemcilerini geçen ay duyurmuştu. Henüz test sonuçlarını göremediğimiz işlemciler için rakipleriyle kıyaslama yapamıyorduk ancak Çin kanadından bu sessizlik bozulmuş gibi görünüyor. Intel'in yeni duyurmuş olduğu 10. nesil işlemci ailesinin en güçlü üyesi olan Core i9-10900K, bünyesinde 10 çekirdek ve 20 iş parçacığı barındırıyor.

Temel çalışma hızı 3,7 GHz olan işlemci overclock ile 5,3 GHz'e ulaşacak. Teknik detaylarla boğuşmayı pek sevmeyen kişiler için işlemcilerin direkt benchmark sonuçlarına bakabiliriz. Karşılaştırma sonuçlarından önce test sistemlerinin aynı olduğunu söyleyelim. Yonga setlerinden dolayı anakartlar farklı fakat depolama, ekran kartı ve soğutucu birebir aynı.

Çince olan videoyu incelediğimiz zaman Intel ve AMD işlemcileri birbirinden üstün olduklarını kanıtlayamadılar. Yapılan farklı testler kazananı belirlemeyi de zorlaştırdı fakat videoyu oyun ve uygulama testleri olarak ikiye ayırdığımız zaman oyun testleri tarafında kazanan Intel diyebiliriz. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz için GTA V testini de ekleyelim.

gta v Core i9-10900K

Hepimizin bildiği benchmark testi olan Cinebench R20 için sonuçlar şaşırtıcı. AMD Ryzen 9 3950X, 16 çekirdek 32 iş parçacığıyla birlikte kendisinden daha yeni olan Intel Core i9-10900K işlemcisini geride bırakmayı başarmış durumda.

cinebench Core i9-10900K

Şimdiye kadar güç tüketimi konusunda sınıfta kalan Intel, yine aynı dertten muzdarip gibi gözüküyor. Tam yükte 5,3 GHz hızlarına çıkan çekirdeklerin az güç tüketecek olmasını beklememiz zor. Değerlere bakacak olursak Intel'in bu konuda rakibi olan AMD’nin önüne geçemediğini söyleyebiliriz.

tdp Intel Core i9-10900K

Bu kadar performanslı bir işlemcinin çok ısınacağını tahmin edebiliyoruz. Dolayısıyla kullanıcıların farklı soğutma sistemlerine de ihtiyaç duyacağı kesin.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top