1981 Yılında Yazılan Bir Kitap, Corona Virüsünü Nasıl Öngördü?
Makale

1981 Yılında Yazılan Bir Kitap, Corona Virüsünü Nasıl Öngördü?

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bugün itibarıyla 1.384 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Corona virüsü, gündemden düşmek bilmiyor. Bir yandan bilim insanları ve Çin yönetimi, adeta bela haline gelen bu virüsle nasıl başa çıkacaklarını araştırırken bir yandan da ortaya çıkan bazı teoriler, insanları derin bir korkuya sürüklüyor. Şimdi sizlere, 1981 tarihli bir kitaptan bahsedeceğiz.

ABD'li yazar Dean Koontz'un 1981 yılında piyasaya sürlen "The Eyes of Darkness" ya da Türkçe haliyle "Karanlığın Gözleri" isimli bir kitabın konusu, şu sıralar Corona virüsü ile ilişkilendiriliyor. Böyle bir ilişkilendirilmenin yapılmasının nedeni ise kitabın konusunu oluşturan bir biyolojik silah. Yazıldığı dönemlerde tamamen kurmaca olarak lanse edilen kitabın benzer bir şekilde günümüzde yaşanıyor oluşu, pek çok kişiyi tedirgin ediyor.

Karanlığın Gözleri

Kitapta, savaş içerisinde olan Çin yönetiminin özel bir laboratuvarından bahsediliyor. Çin ordusuna ait olduğu belirtilen bu laboratuvarda, çok özel bir çalışma yapılıyor. Söz konusu çalışmanın konusu ise savaşta kullanılmak üzere geliştirilen yapay bir virüs. İşin daha da ilginç bir boyutu bulunuyor. Öyle ki söz konusu laboratuvar, Corona virüsünün çıktığı ilk yerde, yani Wuhan'da yer alıyor.

Corona virüsünün salgın haline dönüşmesiyle birlikte yeniden gündem olan kitap, gözlerin Koontz'a çevrilmesine neden oldu. Hatta bazı kesimler, Koontz'un kahin olduğunu bile dile getirdiler. Ancak işin aslı, hiç de düşünüldüğü gibi değildi. Koontz, sadece bilgi birikimi yüksek ve çalışkan olan bir yazardı.

Corona virüsü

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Albert Wan isimli bir kitabevi işletmecisi Wuhan'ın tarihi araştırıldığında, pek çok önemli bilimsel çalışmanın tespit edilebileceğini söylüyor. Yani kahin olduğu ileri sürülen Koontz, Wuhan'ın tarihini iyi biliyordu ve amacı da gerçeklerle harmanlanmış olan kurgusal bir roman yazmaktı. Keza Koontz'un yıllar önce yazdığı roman, günümüzde biraz daha farklı bir şekilde karşımıza çıkmıştı.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top