3B Yazıcıyla Üretildiğine İnanamayacağınız Çalışır Durumdaki Lamborghini Aventador
Makale

3B Yazıcıyla Üretildiğine İnanamayacağınız Çalışır Durumdaki Lamborghini Aventador

Fizikçi Sterling Backus'un oğlu, bir Xbox oyunu olan Forza'da Lamborghini Aventador kullandıktan sonra babasına "Biz de bu arabadan yapabilir miyiz?" sorusunu sordu. Çoğu baba, bu soruya gülerdi ya da alaylı bir cevap verirdi fakat fizikçi Backus, "Tabii ki" yanıtını verdi. Ortaya çıkan muhteşem eser, bu hafta itibariyle sürülebilir durumda.

Colorado’daki KMLab’de bilim insanı olan Backus ve 11 yaşındaki oğlu, projeyi “Interceptor” olarak adlandırdı. Aracın yaklaşık 20.000 dolarlık bir maliyeti var. Backus, çelik şasiyi elle inşa etti ve güç için Corvette'in LS1 V8'ini kullandı. Panel tasarımlarını çevrimiçi tasarım topluluğu GrabCAD aracılığıyla buldu ve sonra bunları 3B baskı için değiştirdi.

Erime sorunu nedeniyle Sterling Backus, karbon fiber kaplamayı epoksi ile birleştirmeye karar verdi. Aracın tamamı yaklaşık 900 dolarlık Creality CR-10 105 3B yazıcı kullanılarak üretildi. Backus, sadece ön ızgaranın tamamlanmasının 52 saat sürdüğünü söylüyor. Aracın havalı bazı özellikleri arasında vites kolu, fonksiyonel ışıklar ve kapılar bulunuyor.

Hikâyenin eğlenceli yönlerinden biri de Backus'un projeyi yaparken mühendisliği öğrendiğini itiraf etmesi. Backus, ilk aşamada YouTube'da araştırmaya koyulduğunu söylüyor. Fizikçi, öğrendiklerini YouTube sayesinde öğrendiğini ifade ediyor ve kendini "YouTube Üniversitesi" mezunu olarak nitelendiriyor.

Projenin görünürde sona ermesiyle Backus, nihai ürünün bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik programları için bir eğitim aracı olarak hizmet etmesini istediğini söyledi. Projenin Facebook sayfasında da “Amaç, arabaları yerel okullara götürmek ve çocuklara teknolojinin ne kadar havalı olabileceğini göstermek” ifadeleri kullanıldı.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top