5 Yaşındaki Eren, ABD'deki Üstün Zekalılar Okuluna Birincilikle Girdi
Makale

5 Yaşındaki Eren, ABD'deki Üstün Zekalılar Okuluna Birincilikle Girdi

Bilişim uzmanı Esra Serin Akdoğan ve IBM'de bulut bilişim ve yapay zeka alanında çalışmalar yapan Erman Akdoğan çifti, 5 yaşında Eren ve 3 yaşında Deniz adında 2 çocuğuyla beraber ABD Chicago'da yaşıyor.

Eren, devam ettiği James G. Blaine kreşindeki öğretmenleri tarafından ABD'de devletin yılda bir kez üstün zekalı çocukları belirlemek için yaptığı 'Regional Gifted Centers Admissions Testing' sınavına yönlendirildi. 3 bin 500 adayın yarıştığı sınavda Eren, ABD'nin üstün zekalılar eğitiminde en prestijli okuluna alınacak 28 kişi içinden birinci olmayı başardı. 

Sözcü'nün haberine göre Edison Regional Gifted adlı üstün zekalılar okuluna şimdiye kadar kabul edilen ilk Türk olan Eren'in babası Erman Akdoğan, "ABD'de doğan Eren, 2 ile 4.5 yaş arasında Türkiye'deydi. Geçtiğimiz ağustos buraya geldi. Anadili İngilizce değil ve hiçbir hazırlığı da yoktu. Çok umutlu değildik. Aileler, bu sınav için çocuklarını 2 yaşında kurslara gönderiyormuş. Eren rekor kırarak birinci olunca herkes çok şaşırdı" dedi.

Baba Erman Akdoğan sözlerini, "Eren'in süper kahramanı Süperman değildi. Süper kahramanı, 'Kötü adamları kovalayan, büyük komutan' dediği Atatürk'tü. Meraklı, çok soru soran bir yapısı var. Kitaplar, futbol, basketbol, satranç, canlılar, doğa olayları ve robotlarla çok ilgili. 3 yaşında, 'Robot mühendisi olacağım' dediğinde de şaşırmıştık" diye tamamladı. 

Eren'in kazandığı okulun özellikleri ise şu şekilde sıralanıyor:

– ABD eğitim sistemindeki en başarılı ilk ve ortaokul yapısı.

– 45 yıldır zeka testi sonuçlarıyla özel öğrencileri seçiyor.

– Eğitimde en prestijli ödül Blue Ribbon'u kazanmış.

– Okulda halen üstün zekalı 275 öğrenci okuyor.

– Anaokulundan 8'inci sınıfa kadar hızlandırılmış müfredat var.

– Ekonomi, siyaset, hukuk, felsefe, kodlama eğitimi de veriliyor.AV– Dersler keşfetme, sorgulama, problem çözme odaklı yapılıyor.

– İngilizce ve Fransızca eğitimde, ilaç farkındalığı gibi dersler de var.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top