800'den Fazla İthal Ürüne İlave Gümrük Vergisi Getirildi
Makale

800'den Fazla İthal Ürüne İlave Gümrük Vergisi Getirildi

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı kararına göre inşaat sektöründe kullanılan bazı ürünleri, otomotiv sanayiinde kullanılan yedek parçaları ve bazı tüketici ürünlerini de kapsayan 800'den fazla üründen ilave gümrük vergisi alınacak.

Cumhurbaşkanlığı imzasıyla Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan İthalat Rejimi Kararı'na Ek Karar'a göre; ek vergi getirilen ürünler arasında tıraş makineleri, iş makineleri, vinçler, tarım makineleri, bazı demir-çelik ürünleri, kontakt lens, mermer, granit, televizyon alıcı cihazları, yarı mamul deri ürünler ile bazı otomobil yedek parçaları yer alıyor.

ilave gümrük vergisi

İlave gümrük vergisi, alüminyum folyo, konveyörler, transmisyon kolonu, transmisyon milleri, elektrik akümülatörleri, ateşleme bujileri, dikiz aynaları, kornalar, fren balataları, krikolar, pnömatik aletler, kauçuk ve plastikten boru ve hortumlar, römorklar, gaz sıvı ve elektrik sayaçları, PVC kaplamaları ve levhalar, fişekler, fotokopi baskı ve yazı kağıtları, kontak lensler, camlar ve camdan eşyalar, şerit metreler, su ısıtıcıları, projeksiyon perdeleri, hoparlörler, elektrikli işaret cihazları, basküller, termometreler, vatka ve keçeler, yarı mamul deriler, tabi mantar ve mantardan eşyaların yanı sıra daha birçok ürüne uygulanacak.

Yeni ilave gümrük vergisi, 30 Eylül 2020'ye kadar yüzde 30'a varan oranlarda, 1 Ekim 2020'den itibaren ise yüzde 10'a kadar daha düşük oranlarda uygulanacak. İlgili artışlar Gümrük Birliği gibi anlaşmalarla ticaret şartları belirlenen ülkeleri kapsamıyor. Resmi Gazete'de yayımlanan ek vergi kararına buradan erişebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta da aralarında beyaz eşyadan motor parçalarına kadar birçok ürüne ek ithalat vergisi getirmişti. Verginin 30 Eylül 2020'ye kadar geçici olarak yüzde 30, bu tarihten sonra ise yüzde 25'e oranında uygulanacağı belirtilmişti.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top