90 Yaşındaki Japon YouTuber, 'En Yaşlı Oyuncu' Olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na Girdi
Makale

90 Yaşındaki Japon YouTuber, 'En Yaşlı Oyuncu' Olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na Girdi

Japonya’da yaşayan 90 yaşındaki Mori Hamako, Call of Duty: Modern Warfare, Grand Theft Auto 5 (GTA 5) ve Resident Evil gibi aksiyon oyunlarındaki deneyimlerini yüklediği Gamer Grandma adına bir YouTube kanalına sahip, üstelik Hamako’daki oyun tutkusunun yeni başladığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 

Hamako’nun oyunlarla tanışması, 1981 yılına dayanıyor. O yıl, Japonya'da "Famicom" olarak bilinen klasik Nintendo Entertainment System (NES) konsoluna geçmeden önce, oyun yolculuğuna Cassette Vision konsolunda başlayan 90 yaşındaki Hamako, 80'lerin sonuna doğru PC’ye geçerken, 90’larda ise PlayStation ile tanışmış.

90 yaşındaki youtuber

Yaptığı röportajlarda hala F1 Race, The Legend of Zelda ve Dragon Quest gibi klasikleri oynamaktan zevk aldığını söyleyen Hamako, YouTube’daki macerasına 2014 başlamış. O tarihten bu yana, Gamer Grandma adlı kanalında Call of Duty: Modern Warfare, Grand Theft Auto 5 (GTA 5) ve Resident Evil gibi aksiyon seviyesi yüksek oyunlar oynayan 90 yaşındaki kadın, bugün Japonya’nın en ünlü sosyal medya kişiliklerinden biri.

247 binden fazla abonesinin bulunduğu kanalında yeni bir video yayınlayan Hamako, Guinness Dünya Rekorları tarafından “dünyanın en eski video oyun YouTuber’ı” olarak tanındığını söyledi. Videoda abonelerine teşekkür eden Hamako, onlarsız bu rekora ulaşmasının mümkün olmadığını belirtti.

Guinness Dünya Rekorları ile bir röportaj gerçekleştiren 90 yaşındaki YouTuber, “Bugünün oyunlarını oynarken filmi izliyormuş gibi hissediyorum. En çok GTA 5’i seviyorum. Grafikler gerçekten çok etkileyici. Adeta bir film gibi” ifadelerini kullandı.

Sağlığı el verdiği müddetçe oyun oynamaya devam edeceğini söyleyen Hamako, “Oyun oynamaya başlarsam hayatın gerçekten ilginç olacağını ve gereksiz şeyler hakkında duyduğum endişelerin azalacağını hissettim” dedi. Günde yedi ila sekiz saatten fazla oyun oynadığını dile getiren 90 yaşındaki YouTuber, yaşlı insanların da vakitlerini oyun oynayarak geçirebileceklerini söyledi.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top