Alman Federal Yetkilisi’nden Tüm Devlet Kurumlarına Uyarı: WhatsApp’ı Kullanmayın
Makale

Alman Federal Yetkilisi’nden Tüm Devlet Kurumlarına Uyarı: WhatsApp’ı Kullanmayın

Alman Handelsblatt gazetesinin yaptığı habere göre Almanya Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, tüm devlet kurumlarına WhatsApp’ı kullanmamaları konusunda uyarıda bulundu. Facebook’a ait olan WhatsApp’ın her mesaj gönderildiğinde Facebook’a meta verileri ilettiğini söyleyen Kelber, WhatsApp’ın bu sayede şirketin IP adresine, konum verilerine, akıllı telefon ve işletim sistemi hakkındaki bilgilere ve mesajın gönderildiği tarih ve saat bilgilerine ulaşabildiğini söyledi. 

Kelber’in yaptığı açıklamanın ardından gazeteye konuşan WhatsApp yetkilisi, WhatsApp’ın kullanıcı verilerini Facebook’a iletmediğini söyledi. Yetkili, “WhatsApp, mesajlar varsayılan olarak şifrelenmiş oldukları için onları okuyamaz” derken, mesajların sadece birbirleri ile mesajlaşan kişiler tarafından okunabildiğini, Facebook’un bu mesajlara erişimi olmadığını söyledi.

Öte yandan Alman Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, bu verilere erişen uzmanların; iş, mali durum, hobiler, hastalıklar gibi bilgileri de ekleyerek kullanıcı profili oluşturabildiğini söyledi. Bu konuda kim doğru söylüyor, elbette bilemiyoruz, ancak Facebook’un bu noktada daha önceden sabıkası bulunuyor. Facebook’un geçtiğimiz senelerde dolaylı yoldan ABD seçimlerine etki ettiği anlaşılmış ve bu süreçte çok sayıda insan Facebook’u silmişti.

Facebook bu olayın ardından güvenlik önlemlerini sürekli artırdığını ve eskisinden daha dikkatli olduğunu söylese de kullanıcılar Facebook’tan ayrılmaya devam ediyor. Elbette burada akıllara takılan bir soru var. Facebook’u silmek yeterli mi? Bildiğiniz gibi Facebook, aynı zamanda Instagram ve WhatsApp’ın da sahibi. Yani Facebook’u silseniz bile bu platformları kullanıyorsanız, bilgileriniz yine Facebook’a ulaşacaktır. 
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top