Amatör Drone Pilotluğu Lisansı Nasıl Alınır? [İHA-1]
Makale

Amatör Drone Pilotluğu Lisansı Nasıl Alınır? [İHA-1]

Dronelar, artık kişisel hobilerimiz arasında girebilecek kadar yaygınlaştı. Ancak 500 gram ve üzerinde ağırlığa sahip olan droneları uçurmak için resmi lisansa ihtiyacınız var. Söz konusu lisansların kapsamı, drone uçurma amacınıza göre de değişiyor. Eğer amatör şekilde, sportif amaçlı hobiniz varsa Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden ücretsiz lisans alabiliyorsunuz. 

Eğer amacınız ticari uçuşlar yapmak, drone üretimi ya da satışı yapmak ise amatör ve sportif lisans işinize yaramıyor. Tekrar altını çizmek gerekirse bu lisans, 500 gram ve üzerinde ağırlığa sahip drone sahibi olup, kurallara dikkat ederek uçuş yapmak isteyenler için geçeli. Eğer amacınız ticari olarak kullanacağını görüntüler çekmek, ölçümler yapmak ise ticari lisansa ihtiyacınız var.

drone pilotluğu lisansı

Aldığınız lisans ile 500 gram ila 25 kilogram arasında değişen ağırlıklara sahip droneları amatöre bir şekilde sportif amaçlı olarak uçurabilirsiniz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün de belirttiği üzere bu uçuşları insanların yoğun şekilde bulunduğu şehir içi alanlarda yapamazsınız. Ayrıca sivil olarak girmenizin yasak olduğu havalimanı ve askeri bölgeler üzerinde drone uçuramazsınız.

Söz konusu drone lisansı, 500 gram ve üzerinde drone aracına sahipseniz almanız şart. Eğer bu ağırlığın altında bir drone aldıysanız, lisansınız olmadan amatör ve sportif uçuşlar yapabilir, kurallara dikkat ederek hobi amaçlı denemelerde bulunabilirsiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top