Android 11'in 4G Ve 5G Ağları İçin Hangi Simgeleri Kullanacağı Belli Oldu
Makale

Android 11'in 4G Ve 5G Ağları İçin Hangi Simgeleri Kullanacağı Belli Oldu

Google, Android 11 özelliklerine genel bir bakış sunduğu geliştirici sayfasını güncelledi. Şirket, güncelleme ile akıllı telefonların bildirim çubuğunda yer alacak ve hangi 4G veya 5G ağına bağlı olduğunu gösteren ifadeleri de açıkladı. Ağların isimlendirilmesi, kullanıcıların kullandıkları bağlantılara dair karışıklıkları gidermeyi hedefliyor.

5G teknolojisi, büyük bir kapsama alanına sahip ancak taşıyıcı birleştirmesi (farklı frekans bantlarını birleştirerek hız artırma) ile 4G'den çok da hızlı olmayan 6 GHz altı bağlantı hızı anlamına geliyor. 5G+, ise Milimetre Dalga Haberleşme (mmWave) sayesinde gigabitlere varan hızlar sağlasa da bu hızlar hareket halindeyken veya engeller karşısında kolayca düşüyor.

android 11, 5g

Google'ın listesinde gerçek yeni nesil bağlantılar, yani 5G Yeni Radyo kullananlar 5G ve 5G+ olarak gösteriliyor. "5Ge" ise aslında LTE Advanced Pro olan 'sahte' bir 5G teknolojisi ve taşıyıcı birleştirme teknolojisiyle 3 Gbps'ye kadar etkileyici teorik hızlar vadetmesine rağmen tam anlamıyla 5G'yi temsil etmiyor.

ABD'li telekomünikasyon şirketi AT&T, LTE Advanced ağını 2018'e kadar "5G E" olarak yeniden isimlendirmeye çalıştı, hatta simge iPhone'larda bile görüldü. Ancak bu ifade tam olarak 5G'yi karşılamadığı için operatöre dava bile açıldı. 5Ge aslında LTE Advanced'ın halefi ve gerçek 5G değil.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top