Araştırmacılar, Hızlı Hareket Edebilen Yumuşak Robotlar Üzerinde Çalışıyor
Makale

Araştırmacılar, Hızlı Hareket Edebilen Yumuşak Robotlar Üzerinde Çalışıyor

Yumuşak robotlar, cerrahi aletlerden, mekanik dış iskeletlere ve deniz altındaki araştırmalara kadar çok geniş bir uygulama yelpazesi için muazzam bir potansiyele sahip. Ancak günümüzde yumuşak robotların uygulamaları ve sergilediği yetenekler özellikle hız noktasında epey sınırlı.

Akışkan yumuşak robotlar, hareket ederken yavaş olma eğilimindeler, çünkü çalışmak için çok fazla sıvıya ihtiyaç duyuyorlar. Sıvı akışı, cihazdaki tüpler ve valfler tarafından kısıtlanıyor ve robotların çevik bir yapıda olması engelleniyor. Ancak Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu (SEAS) ve Wyss Biyolojik Mühendislik Enstitüsü'nden araştırmacılar, hızlı hareket eden, şişirilebilir yumuşak bir aktüatör yapmayı başardı.

yumuşak robot, zıplama

Bilim insanları, yaptıkları çalışmada yumuşak robotların karşılaştıkları kısıtlamaların üstesinden gelmek için elastik kararsızlıklarından yararlanarak yavaş girdiyi çıkıştan ayırmalarını sağladı ve hızlı zıplayan, akışkan, yumuşak bir aktüatör yaptı.

Çalışmanın baş yazarı ve SEAS'ta Uygulamalı Mekanik Profesörü olan Katia Bertoldi, "Aktüatör, yürüyebilen, zıplayabilen ve yüzebilen yumuşak robotlar elde etmek için tamamen yumuşak bir robotik sisteme entegre edilebilen bir yapı taşı. Aktüatörümüzü bu tasarımlara dahil ederek, robotların keşfedilmemiş manzaralarda güvenle gezinebilmesini sağlayabiliriz" dedi.

Araştırmacılar, üç aktüatör tasarımının deneysel videosunu da paylaştılar. Vakum yardımıyla aktüatörün basınç-hacim ilişkisini ayarlayarak, tasarım C'de görüldüğü gibi zıplamak için gerekli enerjiyi serbest bırakabilen bir aktüatör geliştirildi.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top