Çektiği Fotoğraflarla Klasik Tabloları Andıran Büyüleyici Su Altı Fotoğrafçısı
Makale

Çektiği Fotoğraflarla Klasik Tabloları Andıran Büyüleyici Su Altı Fotoğrafçısı

Derin renkler ve drama, gerilim ve korku duygusu elde etmek için ışık ve gölgelerin sanatsal oyunu ile tanımlanan Barok resimler, konusunu genellikle mitoloji, savaşlar ve günlük hayat gibi konulardan alır. Bu alanda popüler olan dünyaca ünlü çağdaş sanatçı Christy Lee’nin çektiği su altı fotoğraflar da tıpkı 17. yüzyılda yağlıboya ile yapılmış tabloları anımsatıyor.

Hawaii’deki Kailua’da dünyaya gelen aslen Amerikalı bir fotoğrafçı olan Christy Lee Rogers, geleneksel fotoğrafçılığın sınırlarını aşması ve kurallara uymamasıyla biliniyor. Barok benzeri etkiler yaratmak için su veya su ve hava arasında kırılmış ışık kullanan ünlü sanatçı, uyguladığı teknikler sayesinde insan karakterini “canlılık ve sıcaklıktan biri olarak” gösterebiliyor.

Sanatçıya göre insan karakterini “canlılık ve sıcaklıktan biri” olarak göstermesine yardımcı olan teknik, aynı zamanda “insanlık hâli olan trafik deneyimin güzelliğini ve kırılganlığını” da yakalıyor.

Rogers’ın son günlerde yayınladığı 'Muses' adlı koleksiyonu, fotoğrafçısına göre işine tam olarak dalması gerektiğini fark ettiğinde bir yıllık kişisel kayıplara verdiği bir yanıttı. Ünlü fotoğrafçı, bir röportajında bu fotoğrafların “sizi serbest bırakıp deneyimlemekte özgür olabileceğini” hayal ettiği “yumuşak ve huzurlu bir yeri” temsil ettiğini de söyledi.

Christy Lee Rogers, suyu tanımlarken tıpkı hayvanlar gibi canlı olduğunu söylüyor: Güçlü, besleyici ve iyileştirici. Ünlü sanatçının çalışmaları, Paris Londra, İtalya, Mexico City, Şangay, Güney Afrika ve dünyanın daha pek çok farklı yerinde sergilendi.

Christy Lee Rogers’ın hikayesine değindiğimiz yazımızın burada sonuna geliyoruz. Dilerseniz ünlü sanatçı tarafından yaratılmış eserlere hemen aşağıdan göz atabilir, bunun gibi daha fazla içeriğe ulaşmak için sitemizi takip edebilirsiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top