Çin, ABD'nin Teknoloji Tedarikçileriyle İlgili Yaptırımlarının Geri Çekilmesini Talep Ediyor
Makale

Çin, ABD'nin Teknoloji Tedarikçileriyle İlgili Yaptırımlarının Geri Çekilmesini Talep Ediyor

Çin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Washington ile arasındaki teknoloji, güvenlik ve insan hakları konusundaki kötüleşen çatışmada Çinli şirketlere uygulanan ihracat yaptırımlarının geri çekilmesini talep etti.

ABD'nin almış olduğu kararın uluslararası ilişkilerin temel normlarını ihlal ettiğini ve Çin'in çıkarlarına zarar verdiğini söyleyen bakanlık sözcüsü Zhao Lijian, “ABD'yi, hatalarını düzeltmeye, ilgili kararı iptal etmeye ve Çin'in içişlerine müdahale etmeyi bırakmaya çağırıyoruz'' dedi.

abd çin

ABD’nin tehdit olarak görüp satışını ülkesinde yasakladığı teknoloji devi şirket Huawei, bu kampanyada adı geçen tek şirket değil. Video güvenlik ürünleri tedarikçisi Hikvision Digital Technology de bu ambargoya dâhil edilmiş durumda. Çin’in bu konuda misilleme yapıp yapmayacağı konusundaysa herhangi bir açıklama yapılmadı.

Konuyla ilgili başka bir açıklamaysa teknoloji tedarikçisi olan ve yüz tanıma sistemleri geliştiren CloudWalk Technology’den geldi. CloudWalk Technology, ‘haksız muamelenin' ABD'li şirketlere ve küresel gelişime zarar vereceğini söyledi.

Çin'in yeni gelişen teknoloji endüstrileri; kendi işlemcilerini, yazılımlarını ve diğer ürünlerini geliştiriyor ancak akıllı telefonların ve diğer cihazların üretim süreçleri için ABD, Avrupa ve Japonya'dan üreticilere ihtiyaçları var. Üretim sürecinde zaman zaman bahsedilen ülkelerin teknolojilerine de ihtiyaç duyan Çin, bu ambargoların gelişimlerine eksi yönde etki ettiğini düşünüyor.

abd çin

İnsan hakları ihlallerinden suçlanan Aksu Huafu Textiles Co., yaptığı açıklamada ABD'nin 'gerçekleri pervasızca ihmal ettiğini' açıkladı ve şirket, herhangi bir ABD üretimi malzemeyi, Çinli bir kaynakla rahatlıkla değiştirebileceğini ekledi.

Pekin’in teknoloji sektöründe bu kadar hırslı olması, Donald Trump’ın 2018 yılında Çin ithalatına yönelik vergileri arttırmasına sebep oldu. Küresel boyutta bir ticari savaş yolunda ilerleyen süreç, ocak ayında imzalanan ateşkesle bir nebze de olsa durulmuştu. Trump, Çin’in daha fazla ihracat yapmaması durumunda, anlaşmadan geri çekileceğini de söylemişti. Ülkelerin şu anki durumlarına baktığımız zaman aralarındaki gerilimin çok da değişmediğiniz söyleyebiliriz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top