Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonuna Bağlanıyor [Uzaydan Canlı Yayın]
Makale

Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonuna Bağlanıyor [Uzaydan Canlı Yayın]

Elon Musk’ın kurucusu olduğu özel uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in uzaya iki NASA astronotu taşıdığı tarihi Demo-2 görevi, Falcon 9 roketinin dün akşam saatlerinde başarıyla fırlatılmasıyla birlikte başlamıştı. SpaceX ve uzay tarihinde bir ilk olma niteliği taşıyan bu olayın tüm detaylarını buradaki haberimizde, SpaceX’in neden uzaya astronot gönderdiğini ise buradaki içeriğimizde sizlere aktarmıştık.

Astronotların içinde bulunduğu Crew Dragon kapsülünün başarıyla atmosfere taşınmasının ardından kapsülden ayrılan 70 metrelik Falcon 9 roketi, misyonunu tamamladıktan sonra Atlas Okyanusu’nda yüzen bir SpaceX istasyonuna iniş yaptı. Uzaydaki yolculuğu devam eden Crew Dragon kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu’na olan yolculuğuysa birkaç saat sonra, kapsülün istasyona bağlanmasıyla sona erecek.

Amerikalı astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken’i taşıyan SpaceX Crew Dragon kapsülünün uzun süren yolculuğun ardından bugün Türkiye saati ile 17.30’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlanması bekleniyor. Uzayda geçen toplam 19 saatlik yolculuğun ardından herhangi bir sorun çıkmaması halinde kapsül, astronotların müdahalesine gerek olmadan istasyona otomatik olarak bağlanacak.

NASA ve uzay tarihinde bir ilk olma niteliği taşıyan bu bağlanma anları, YouTube ve diğer sosyal medya platformlarından canlı olarak yayınlanacak. Sizler de Crew Dragon kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlandığı anları takip etmek için yukarıdaki yayını izleyebilir, bu tarihi olaya canlı olarak tanıklık edebilirsiniz.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan Rus kozmonot Ivan Vagner, iki NASA astronotunu taşıyan SpaceX Crew Dragon kapsülünü farklı açılardan fotoğraflamayı başarmıştı. Ivan Vagner’in sosyal medya hesabından paylaştığı bu görüntülere daha yakından bakmak için hemen yukarıdaki haberimize göz atabilirsiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top