Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonuna Ulaştı [Uzaydan Canlı Yayın]
Makale

Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonuna Ulaştı [Uzaydan Canlı Yayın]

Elon Musk’ın kurucusu olduğu özel uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in uzaya iki NASA astronotu taşıdığı tarihi Demo-2 görevi, Falcon 9 roketinin dün akşam saatlerinde başarıyla fırlatılmasıyla birlikte başlamıştı. SpaceX ve uzay tarihinde bir ilk olma niteliği taşıyan bu olayın tüm detaylarını buradaki haberimizde, SpaceX’in neden uzaya astronot gönderdiğini ise buradaki içeriğimizde sizlere aktarmıştık.

Astronotların içinde bulunduğu Crew Dragon kapsülünün başarıyla atmosfere taşınmasının ardından kapsülden ayrılan 70 metrelik Falcon 9 roketi, misyonunu tamamladıktan sonra Atlas Okyanusu’nda yüzen bir SpaceX istasyonuna iniş yaptı. Uzaydaki yolculuğu devam eden Crew Dragon kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu’na olan yolculuğuysa birkaç saat sonra, kapsülün istasyona ulaşmasıyla sona erdi.

Amerikalı astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken’i taşıyan SpaceX Crew Dragon kapsülünün uzun süren yolculuğun ardından bugün Türkiye saati ile 17.30’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlanması bekleniyordu. Uzayda geçen yaklaşık 19 saatlik yolculuğun ardından kapsül, 17.16'da Uluslararası Uzay İstasyonu'na bağlandı.

NASA ve uzay tarihinde bir ilk olma niteliği taşıyan bu bağlanma anları, YouTube ve diğer sosyal medya platformlarından canlı olarak yayınlandı ve yayınlanmaya devam ediyor.

Şu anda Crew Dragon yakalanmış olsa da Uluslararası Uzay İstasyonu'na bağlanmak için adımlar devam ediyor. Kapsül uzay istasyonu tarafından yakalanmış olsa da araçtaki basıncın düzenlenmesi ve kapsülün tamamen istasyona bağlanması için belirli prosedürler uygulanıyor. Yayını yukarıdaki videodan takip edebilirsiniz.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan Rus kozmonot Ivan Vagner, iki NASA astronotunu taşıyan SpaceX Crew Dragon kapsülünü farklı açılardan fotoğraflamayı başarmıştı. Ivan Vagner’in sosyal medya hesabından paylaştığı bu görüntülere daha yakından bakmak için hemen yukarıdaki haberimize göz atabilirsiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top