Donald Trump'tan Tehdit Dolu Açıklama: Sosyal Medya Platformlarını Kapatacağız
Makale

Donald Trump'tan Tehdit Dolu Açıklama: Sosyal Medya Platformlarını Kapatacağız

ABD Başkanı Donald Trump, başkan olmadan önce yoğun bir şekilde kullandığı Twitter’ı Başkanlık döneminde de aktif bir şekilde kullanmaya devam ediyor. Ancak Twitter'ın 'yalan' haberlere karşı attığı başlattığı uygulamalar, Trump'ın canını sıkmaya başlamış durumda.

Trump’ın önümüzdeki kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde koronavirüs nedeniyle posta yoluyla oy kullanılması hakkında attığı iki tweete Twitter, ‘Posta yoluyla oy kullanmakla ilgili gerçeklere ulaşın’ şeklinde bir uyarı bağlantısı yerleştirmişti. Twitter’ın bu uygulamasını sabah hazırladığımız haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Donald Trump Twitter

Twitter’ın ‘gerçeklere ulaşın’ hamlesinin ardından Donald Trump, attığı tweetlerle ilgili olarak ilk başta Twitter’a saldırdı, daha sonra ise ABD’de sosyal medya ağlarını kapatmakla tehdit etti. Trump, yeni tweetinde “Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının muhafazakarların sesini tamamen susturduğunu düşünüyorlar. Bu gerçekleşmeden önce onları güçlü bir şekilde düzenleyeceğiz veya kapatacağız” dedi. Trump’ın tweetinde yer alan ‘onları’ ifadesi tahmin edeceğiniz gibi Twitter gibi diğer sosyal medya ağlarını da işaret ediyor. 

Donald Trump Twitter

Twitter’ın hamlesi sonrası ifadelerini sertleştiren Donald Trump, sosyal medya ağlarıyla ilgili tweetinde başkanlık seçimleriyle ilgili şüpheli iddialarını yinelemeyi de ihmal etmedi. ABD Başkanı, posta yoluyla kullanılacak oyların hileye sebep olacağını yenilerken, sosyal medyayı temizleme çağrısı yaptı. 

Trump’ın tweetlerine uyarı bağlantısı yerleştirilmesiyle ilgili olarak açıklama yapan Twitter sözcüsü, Trump’ın tweetlerinin oy verme süreçleri hakkında potansiyel olarak yanıltıcı bilgiler içerdiğini, bu nedenle insanların ek bilgi edinmesi için bağlantıların tweetlere yerleştirildiğini söyledi. 

Donald Trump Twitter

ABD Başkanı, elinde büyük yetkiler bulunmasına rağmen Twitter hamlesi karşısında bir mağduriyet yaşadığını da belirtiyor. Trump, Twitter’ın dün ki uygulamasından sonra Twitter’ı ifade özgürlüğünü boğmaya çalışmakla suçlamıştı. 

ABD Başkanı’nın açıklamalarının ardından Trump’ın kampanya yöneticisi Brad Parscale de dün Twitter’ı hedef aldı. Parscale, Twitter’ı komik bir şekilde ABD Başkanı’nın seçmenlerine ulaşmasını engellemekle suçladı. 

Donald Trump Twitter

Trump’ın sosyal medya platformlarını kapatmakla tehdit etmesini yaklaşan başkanlık seçimleriyle ilişkilendirmek yanlış olmaz. Tehdit gerçeğe dönüşür; Trump, ABD’de sosyal medya ağlarını yasaklayabilir mi bilemiyoruz. Ama en azından Twitter’ın ABD’de yasaklanmasından en büyük zararı Trump’ın kendisinin göreceğini düşünmek yanlış olmaz. 
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top