TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlDünyanın İlk Tüm Vücut MRI Tarayıcısı: Mark-1

21/10/2019
250


Manyetik Rezonans Görüntüleme’nin (MRI) tarihi 1960’lı yılların başına kadar gidiyor. 1960’lı yılların başında John Mallard isimli bir genç araştırmacı, doku örneklerinde elektronların manyetik özelliklerini araştırmaya başladı. 

John Mallard, yıllar verdiği çalışmasını başlarında, 1965 yılında, yeni kurulan Medikal Fizik Kürsüsü’nün başına geçmek için Aberdeen’e taşındı. Profesör John Mallard, Aberdeen’e geçtiğinde manyetik rezonansın olası tıbbi kullanımlarıyla hala ilgileniyordu. Bu çalışma için Mallard’la beraber Jim Hutchison’da çalışmaya başladı. Hutchison, 1970’lerin başında, doku örneklerinde hidrojenden gelen manyetik rezonans sinyallerini ölçmek için ekipmanları bir araya getirmeye başladı. 

Mark-1

1970’lerin sonlarında Aberdeen Üniversitesi Tıp Fiziği Bölümü’nden fizikçiler ve teknik personel tarafından tasarlanan ve üretilen Mark-1, dünyanın ilk klinik olarak kullanılan tüm vücut MRI tarayıcısı oldu. Mark-1, 1980’de ilk defa tanı amaçlı olarak MRI vücut taraması için kullanıldı. Mark-1, 1983’te değiştirilmeden önce 1000’den fazla hastayı taradı. 

Mark-1 hakkında detaylı bilgi GHAT tarafından belgesel film içeren bir katılım projesinden yayınlanan bir yayında bulunabilir. Ghat tarafından Mark-1 hakkında hazırlanan film de 2015 yılında yayınlandı. Mark-1'e ait 20 dakikalık belgeseli buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış