TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlGoogle, Chrome 78’de DNS-over- HTTPS(DoH) Denemesi Yapacak

11/09/2019
215


Google, Chrome 78 güncellemesini Ekim ayının sonunda yayınlamayı planladığını açıkladı. Yeni gelecek güncelleme ile beraber artık isteyen kullanıcılar DNS-over-HTTPS protokolünü kullanabilecekler. 

DNS-over-HTTPS protokolü, özel DoH uyumlu DNS çözümleyici DNS isteklerini göndererek çalışıyor. Bu şekilde, 53 numaralı bağlantı noktası yerine HTTPS trafiği için 443 numaralı bağlantı noktası kullanılacak. 443 numaralı bağlantı noktası şifrelenmemiş DNS verilerini kaydeden üçüncü taraflardan kaçınmayı sağlayacak.

chrome

Google’ın Chrome’da DoH’u test etmek istemesi haberi, Mozilla’nın DoH denemelerini ABD’de bu ay içinde küçük bir grupta deneyeceği haberlerinden hemen sonra geldi. Eğer Mozilla’nın planı yolunda giderse 2020 yılında bütün ABD’de DoH kullanılabilir hale gelecek. 

Google, DoH protokolünü kullanmakta geç kaldı. Firefox, geçen yıldan beri DoH desteğine sahip. Chrome ise bu desteği daha bu sene Mayıs ayında verdi. 

Dün yayınlanan belgeye göre Google bazı testleri yaptıktan sonra Chrome’un otomatik olarak DNS yerine DoH’u kullanmasını sağlayacak. Bu şekilde Chrome kullanıcıları normal DNS hizmeti kullanıyor olsa bile DoH uyumlu çözümleyicilere DNS isteği gönderecek. Eğer kullanıcının DoH isteği başarısız olursa Chrome normal DNS protokolüne geri dönecek. 

Google Chrome’u DoH protokolüne geçirirken tek bir sunucu şirketine yönlendireceği yönünde tartışmalar ise şimdiden başladı. Google bu tartışmayı nasıl dindirecek şu an bilmiyoruz. Diğer taraftan farklı şekilde yapılan filtreleme isteklerini sağlayamayacağı yönünde ise soru işaretleri var.Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış