Google, Sosyal Mesafe İçin Yeni Bir Artılmış Gerçeklik Aracı Yayınladı
Makale

Google, Sosyal Mesafe İçin Yeni Bir Artılmış Gerçeklik Aracı Yayınladı

Koronavirüse karşı alınması gereken önlemlerin başında yer alan sosyal mesafe, virüse yakalanmamak için uygulanması gereken en temel önlem. Birçok insanın günlük hayatında kesin olarak uygulamaya çalıştığı sosyal mesafe için Google, yeni bir araç yayınladı. 

Google’ın Sodar ismi verilen aracı sosyal mesafe için en geçerli mesafe olarak açıklanan 2 metreyi dairesel bir çizgiyle gösteriyor. Sodar’ın 2 metrelik dairesel çizgisinin iç kısmında bulunan noktalar, uygun sosyal mesafe alanını gösteriyor. 

Google Sodar

Şu anda sadece Android cihazlarda Chrome üzerinden çalışan Sodar’ı denemek için Sodar’ın internet sitesinde bulunan QR kodu telefonunuza okutmanız gerekiyor. QR kodu okuttuktan sonra artırılmış gerçeklik uygulaması tarafından istenen izni vermeniz gerekiyor. İznin verilmesinin ardından açılan kamera arayüzünde Sodar, sosyal mesafeyi ekran aracılığıyla gösterecektir. 

Google’ın sosyal mesafe hizmeti Sodar, 2 metrelik mesafeyi her zaman mükemmel bir şekilde gösteremeyebiliyor. Ancak ortaya çıkan fark sosyal mesafenin ihlal edilmesine izin verecek kadar büyük olmuyor. 

Google Sodar

Google’ın sosyal mesafe hizmeti Sodar’da buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız gibi internet sitesine girdikten sonra bir QR kod uygulamasıyla sitede yer alan kodu telefonunuzun kamerasına taratmanız gerekiyor. 

Google Sodar, sosyal mesafeyi belirlemek için Chrome v79’la gelen WebXR’ı kullanıyor. Bu nedenle Sodar’ı kullanmak için Android cihazınızda Chrome’un v79 veya daha bir üst sürümü bulunması gerekiyor. 
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top