Güney Kore’deki Kafelerde Robot Baristalar Kullanılmaya Başlandı
Makale

Güney Kore’deki Kafelerde Robot Baristalar Kullanılmaya Başlandı

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, dünyanın 'yeni' bir normal hayat tanımıyla karşılaşmasına sebep oldu. Yüksek bulaşma hızı ve ağır etkileriyle birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep olan bu virüsün uzun bir süre daha hayatımızda yer edeceği bir gerçek. Durum böyle olunca sosyal mesafenin ve hijyenin önemi bir kez daha ön plana çıkıyor. Bunu dikkate alarak eski günlerine dönmek isteyen işletmelerden biri de karşımıza hem normal insanlar gibi barista hizmeti sunan hem de bu salgın sürecinde virüsün yayılmasını önleyecek robot barista fikriyle çıktı.

11 bin insanın koronavirüsle enfekte olduğu ve 267 kişinin virüs sonucu hayatını kaybettiği Güney Kore’de hayat yavaş yavaş normale dönüyor. Güney Kore yönetimi tarafından 'günlük hayatta mesafeyi korumanın' amaçlandığı bu yeni normal düzende ülkenin yıllardır üzerinde çalışmalar ve projeler gerçekleştirdiği ve birçok alanda destek aldığı robotlar bu sefer de kafelerde hizmet vermeye başladı.

robot barista

Devlet destekli bir bilim enstitüsüyle beraber robot baristayı geliştiren Lee Dong-bae, robotların olacağı işletmede, masalar arası mesafeden sipariş ve teslim alma bölümlerine kadar her detayın robotların çalışma koşullarıyla uyumlu hâle getirildiğini ifade etti. Dong-bae, aynı zamanda bu robotların 60 farklı kahve hazırlayabildiklerini ve müşterilerin masalarına serviste bulunabildiğini de sözlerine ekledi.  

6 farklı siparişi yalnızca 7 dakikada hazırlayabilen bu robotların ülke genelinde en az 30 kafede daha bulunması hedefleniyor. Robotların barista olmasını eğlenceli bulan gençlerse bir yandan ülkede öğrenciler için ek gelir kaynağı olan yarı zamanlı işlerin önünün kapanmasından endişeleniyor.  

Robot barista hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top