İlk Xbox'ın Kaynak Kodu, İnternet Ortamında Açığa Çıktı
Makale

İlk Xbox'ın Kaynak Kodu, İnternet Ortamında Açığa Çıktı

İlk Xbox, oyuncular ve teknoloji tutkunları için özel bir cihazdı çünkü sahip olduğu harici sabit disk, teknolojik aygıtları parçalamayı sevenler tarafından korsan gösterge paneli eklemeye ve korsan oyunları yüklemeye elverişliydi. The Verge'e göre resmi Xbox OS’un sızan kodları sonrasında teknoloji meraklıları 2002 yılına bir bakış atacak.

Sızan bilgiler içerisinde Xbox geliştirme kiti, emülatörleri, yapı çevreleri, belgeleri ve çekirdeğin kendisi yer alıyor. Bu tür sızıntılar genellikle geliştiricilerin resmi olmayan hayran projeleri oluşturmalarını sağlar ancak The Verge, bu verilerin bir kısmının Homebrew'de bir süredir mevcut olduğunu belirtiyor; bu nedenle bilgilerin Xbox üzerinde planları olanlara ne kadar ilham olabileceği net değil.

 

ilk XBox

Windows NT 3.5 için kaynak kodun erken bir sürümü de internete sızdırılmıştı. Sızdırılanlar, sistemin işleyişini anlamak için ihtiyaç duyulan hemen hemen her şeyi içeriyor. İşletim sistemi, 1994 yılında piyasaya sürülse de hızla Windows NT 3.51 ile değiştirilmişti. Muhtemelen günümüzde Windows NT 3.5 kullanan kişi veya işletme sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır, bu nedenle bu sızıntının bir güvenlik riski oluşturmasından endişe edilmiyor.

Xbox kaynak kodu sızıntısının bir değeri olabilir. Programcıların Microsoft'un kodunu bir emülatörde kullanmaları yasa dışı olsa da toplanan bilgiler, konsolun daha iyi bir yazılım sürümünü oluşturmak için yeni yaklaşımlar hakkında bilgi verebilir. Xbox oyunlarının yalnızca küçük bir kısmı şu anda Homebrew sayesinde sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Birçok popüler oyun, Microsoft’un resmi donanımları olan Xbox 360 ve Xbox tarafından desteklense de orijinal donanım birimleri ortadan kalktığı için bazı oyunların hâlâ oynanabilir kalması önemli.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top