IMDb Puanlarına Göre En İyi Black Mirror Bölümleri
Makale

IMDb Puanlarına Göre En İyi Black Mirror Bölümleri

2011 yılında The National Anthem adlı ilk bölümün yayınlanmasıyla birlikte hayatımıza sarsıcı bir giriş yapan Black Mirror, birçok insana göre şimdiden dizi tarihine adını yazdırmış durumda. Ayrıca, Black Mirror’ın 2018 yılında Netflix üzerinden yayınlanan interaktif bir televizyon filmi de bulunuyor. 

Charlie Brooker, William Bridges ve Jesse Armstrong üç yazarın elinden çıkan Black Mirror, her ne kadar bir bilim kurgu dizisi olsa da çoğu zaman izleyiciye bilim kurgu öğeleriyle birlikte distopik bir dünya da sunuyor. Ve bunu kara mizah diyebileceğimiz bir anlayışla yapıyor. 

Her bir bölümü birbirinden bağımsız olan Black Mirror, bu sebeple diziyi izlemek isteyenlere büyük bir özgürlük sunuyor. Rastgele bir bölüm açarak diziye istediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Biz ise bu süreçte size fikir vermesi adına, IMDb puanlarına göre en iyi Black Mirror bölümleri adlı bir liste hazırladık. İşte en iyi Black Mirror bölümleri!

Miley Cyrus’ın başrolünde olduğu Rachel, Jack and Ashley Too bölümü, bir genç kızın takıntı haline getirdiği bir pop starın robot oyuncağını almasıyla birlikte gelişen olayları anlatıyor.

The Waldo Moment bölümü, Waldo adlı popüler bir çizgi film ayısını canlandıran başarısız bir komedyenin, yöneticilerin Waldo’nun seçimlere katılmasını istemesinden sonra hayatının siyasallaşmasını anlatıyor. 

Metalhead bölümü, bir kadının, İskoç bozkılarının kıyamet sonrası atmosferinde, “köpekler” ile dolu topraklarda hayatta kalmaya çalışmasını anlatıyor.

Başrolünde Marvel filmlerinden tanıdığımız Anthony Mackie’nin olduğu Striking Vipers bölümü, birbirinden uzaklaşmış iki kolej arkadaşının yıllar sonra tuhaf bir şekilde bir araya gelmesini anlatıyor.

2017 yılında yayınlanan Crocodile bölümü, bir kadının, anılara erişilmesini sağlayan bir cihaz yardımıyla geçmişteki çeşitli insanlarla röportaj yapmasını anlatıyor. 

Arkangel bölümü, kızının ölmesiyle yıkılan bir annenin, kızını tamamen yitirmemek için bu konudaki bir teknolojiye yatırım yapmasını anlatıyor.

That’s 70 Show adlı televizyon dizisinden tanıdığımız Andrew Scott’ın başrolünde oynadığı Smithereens bölümü, sıradan bir taksi şoförünün bir anda ilgi odağı haline gelmesini anlatıyor.  

2016 yılında yayınlanan Men Against Fire bölümü, geleceğin askerleri olan Stripe ve Raiman’ın köylüleri hain ve vahşi mutantlardan kurtarmasını anlatıyor. 

Black Mirror dizisinin yayınlanan ilk bölümü olan The National Anthem, diziyi ilk kez izleyeceklere oldukça şok edici bir hikaye sunuyor. Bölüm, Kraliyet Ailesi’nin çok sevilen bir üyesi olan Prenses Susannah’ın kaçırılması sonrası Başbakan Michael Callow’un içinde kaldığı ikilemi konu ediniyor. 

White Bear adlı bu bölüm, bir sabah uyandığında hiçbir şey hatırlamayan Victoria’nın çevresindeki insanların hiçbir şekilde onunla iletişime geçmemesini anlatıyor.

Playtest, nakit sıkıntısı çeken bir gezginin piyasa sürülecek devrim niteliğindeki yeni bir oyunun test sürecine katılması sonucunda gerçekle oyun arasındaki farkın silikleşmesini anlatıyor.

Fifteen Million Merits, tuhaf bir gelecekte, insan hayatının kredi kazanmak için egzersiz bisikleti sürmekten ibaret olduğu bir gerçekliği anlatıyor.

Be Right Back, yakın zamanda eşini kaybeden Martha adlı karakterin, insanların ölen yakınlarıyla iletişim halinde kalmasını sağlayan bir hizmeti öğrenmesiyle değişen hayatını anlatıyor.

USS Callister, Kaptan Robert Daly’nin uzay gemisine katılan yeni bir üyenin, kısa sürede bu uzay gemisindeki hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını keşfetmesini anlatıyor.

2016 yılında yayınlanan Nosedive, insanların sosyal medya puanlarını yükseltmek için çırpındıkları distopik bir geleceği anlatıyor.

Shut Up and Dance, Kenny adlı karakterin online bir tuzağa itilişini ve gönülsüzce yaptığı bir ittifakı anlatıyor. 

Hated in the Nation, yakın bir gelecekte Londra’da polis dedektifi Karin ile teknoloji meraklısı yardımcısı Blue’nun, işin içine sosyal medyanın da dahil olduğu gizemli bir ölümü araştırmasını anlatıyor.

Black Mirror dizisinin ilk birkaç bölümünden biri olan The Entire History of You, yakın gelecekte herkesin gördüklerini ve yaptıklarını kaydettiği bir implanta sahip olmasını anlatıyor. 

Dizinin 2016 yılında yayınlanan bu bölümü, Yorkie ve Kelly adlı iki kadın karakterin bir sahil kasabası olan San Junipero’yu ziyaret etmesiyle değişen hayatlarını anlatıyor.

2017 yılında yayınlanan Black Museum bölümü, bir kadının, eser sahiplerinin eserlerle ilgili hikayeleri anlattıkları Kara Müze’ye girmesiyle gelişen olayları konu ediniyor.

Hang the Dj, Frank ve Amy adlı iki karakterin, bir arkadaşlık programının sistemini sorgulamasını anlatıyor.  

Geldik listenin son bölümüne. Dizi tarihinin en etkileyici bölümlerinden biri olarak kabul edilen White Christmas, noel günlerinde birbiriyle alakalı üç teknolojik olayı ele alıyor.

IMDb puanlarından hareketle en iyi Black Mirror bölümlerini listelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Black Mirror izlemek isteyenlere fikir vermesi adına en sevdiğiniz bölümleri yorumlara yazabilirsiniz. Ve bir süre önce Netflix’e geçiş yapan Black Mirror’ın tüm bölümlerini buradan izleyebilirsiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top