İnsan Vücudunda Bulunan Farklı Yağ Hücrelerinin Görevleri Nelerdir?
Makale

İnsan Vücudunda Bulunan Farklı Yağ Hücrelerinin Görevleri Nelerdir?

Bazı yağ hücreleri vücudumuzda birikerek çeşitli hastalıklara neden olabilirken bazılarıysa vücuttaki fazla kalorileri yakmak için bir yakıt görevi görebiliyor. Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre vücudumuzda fazladan 'kaliteli' yağ hücrelerine sahip olmamız, özellikle kış aylarında soğuk havalara maruz kaldığımızda daha fazla kalori yakmamıza yardımcı oluyor.

Araştırmacılar bu vücudumuzda bulunan yağ hücrelerini, 'kahverengi', 'beyaz' ve 'bej' olmak üzere üç farklı renkle sınıflandırıyor. Bu yağ hücrelerinde kullanılan renk kodları, daha çok zayıflamaya etkisi tam olarak kanıtlanmamış olan bazı özel yemekler yemenizi gerektiren 'yağ' diyetlerinde karşımıza çıkıyor fakat araştırmacılara göre asıl kilo vermeyi sağlayan şey, bu farklı yağ hücresi çeşitlerini anlamak ve zararlı hücreleri faydaları hücrelere dönüştürebilmek.

yağ hücresi

İnsan vücudunda iki çeşit temel yağ hücresi bulunmakta. Bunlardan ilki olan beyaz yağ hücreleri, bağ dokularda ve genelde karın boşluğu, deri altı ve iç organların çevresinde bulunuyor. Yemek yediğimizde aldığımız ekstra enerji, bu belirtilen bölgelerde glikoz olarak depolanıyor.

Kahverengi yağ hücrelerininse ilk başta sadece yeni doğan bebeklerde bulunduğu düşünülüyordu fakat yapılan daha güncel araştırmalara göre bu kahverengi yağ hücreleri aslında hayatımız boyunca vücudumuzda bulunuyor. Bu hücreler; vücutta, kürek kemiği, omurilik, boyun ve köprücük kemiği kısımlarında konumlanıyor fakat ihtiyaç olduğu zaman yemekle elde edilen enerjinin yakılması için ihtiyaç bulunan bölgelere de hareket edebiliyor.

Bilinen temel iki yağ hücresi çeşidinden sonra araştırmacılar üçüncü bir yağ hücresi çeşidini keşfettiler. Bu yeni keşfedilen 'bej yağ hücresi', beyaz yağ hücrelerinin kahverengi yağ hücrelerine dönüşmesi sırasında ortaya çıkan arada kalmış hücreler olarak açıklanıyor. Basitçe açıklamak gerekirse insan vücudu düşük ısılarla karşılaştığında beyaz yağ hücreleri, vücut ısısını yükseltmek için depolanan enerjiyi yakacak olan kahverengi yağ hücrelerine dönüştürülmeye başlanıyor. Bu süreçteyse karşımıza yeni bej yağ hücreleri çıkıyor.

bej yağ hücreleri

Araştırmalara göre bu kahverengi ve bej yağ hücreleri, kilo verme sürecini hızlandırırken aynı zamanda da aşırı soğukla karşılaşıldığında vücudun donmasını engelliyor. Ayrıca yine bu yağ hücreleri obezite ve obezitenin sebep olduğu hastalıklarla savaşmada büyük bir rol oynuyor.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top