İnsanlığın 200 Bin Yıllık Göçünü Gösteren Animasyon
Makale

İnsanlığın 200 Bin Yıllık Göçünü Gösteren Animasyon

İnsanlar, tarih boyunca bir yerden başka bir yere göç edip durdular. Kimi zaman su kaynakları kimi zaman da yaşama biçimleri göçlere neden olsa da son yıllarda göçler, yüzyıllar öncesine göre azalmış durumda.

Göçler konusunda araştırmalar yapan bilim insanları, bu konuda sayısız kitap ve makale yazdılar ancak bu konuyu görsel olarak anlatmanın daha etkili olacağını düşünenler de var. Aşağıdaki video, insanlığın son 200.000 boyunca yaptığı göçleri farklı bir dille anlatıyor.

Animasyonda dünyanın dört bir yanına dağılan sarı oklar, eskiden insanların modern araçlarla yolculuk ettiğini düşündürebilir ancak bu hareketler, iklim değişikliğinden kaynaklanan ve binlerce yıl sürmüş uzun bir süreç. Günümüzden asırlar öncesindeki bazı göç yollarını tarih kayıtlarından bulmak mümkün ancak izine rastlanamayan göçler de yaşanmış olabilir.

insalığın göçü

Science Insider'a göre National Geographic'in Genografik Projesi'nde yer alan araştırmalarda olduğu gibi paleantropologların çalışmaları sayesinde atalarımızın hikâyesini toparlamaya başlayabiliriz.

National Geographic'in Genografik Projesi, bilim insanlarının ve dünyanın birçok yerindeki üniversitelerin ortak çalışmasıyla 2005'te başladı. Başlangıcından beri insanlığın göç rotalarını ortaya çıkarmak amacıyla 1 milyonun üzerinde insandan genetik veri toplandı.

Kar amacı gütmeyen bu proje için katılımcılar, National Geographic'in soy tespit kitleriyle kendi DNA'larını projeye gönderebiliyorlar. Bunun sonucunda katılımcılar, soy ağacı raporu ve kişiye özel göç haritasına sahip olabiliyorlar. Aynı zamanda kişilerin 'tarihi dehalara' soy bağlamında ne kadar yakın olduklarını öğrenebilme şansları da var.

dna

Bu tip bir proje, National Geographic'in söylediği gibi insanlığın genetik tarihini değiştirebilir ancak konuya farklı yaklaşanlar da var. Muhabiri Angela Saini, bu konuya şüpheyle yaklaşıyor. NPR'ye verdiği röportajda "DNA testleri bu bilgileri sağlayamaz" iddiasında bulunan Saini, "Bunlar bizi, kimliğin kültürel değil biyolojik olduğuna inandırabilir" diye de ekledi. National Geographic ise genetiğin ırkla bağlantılı olduğunu doğrular biçimde, "Bilim sizi DNA'nızla tanımlar" açıklamasında bulundu.

Modern insanın sahip olduğu özellikler fenotip çeşitleriyle ilişkilendirilirken ırkın, daha çok kültürle birlikte var olmuş bir kavram olduğu ve bilimsel olmadığı görüşünü savunan Joseph L. Graves, "Genetik hakkında bildiğimiz her şey; bizi, farklılıklarımızdan çok benzerliğimiz olduğu doğrusuna ulaştırıyor. Daha fazla insan bunu kavramış olsaydı insanların belli ırklara mensup olduğu miti daha kolay çürütülürdü" diyerek herkesin 200.000 boyunca göç etmiş insanlığın bir parçası olduklarını ifade etti.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top