Instagram, Video Ve Canlı Yayınlardaki Telifli Müzikler İçin Kullanıcıları Uyaracak
Makale

Instagram, Video Ve Canlı Yayınlardaki Telifli Müzikler İçin Kullanıcıları Uyaracak

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Instagram, özellikle içerik oluşturucuları etkileyecek yeni bir özelliği kullanıma sunduğunu duyurdu. Instagram tarafından yapılan açıklamalara göre telif haklarına sahip olan müziklerin kullanımı, artık kullanıcılara büyük açılır pencere uyarılarıyla bildirilecek.

Özellikle canlı yayın yapan kullanıcı ve içerik oluşturucularının bildiği üzere Instagram, telif haklarına bulunan müziklerin kullanımı sırasında canlı yayının ya da videonun sesini kapatıyor. Ses kısmanın kalıcı bir çözüm olmadığının farkında olan Instagram, bunun yerine kullanıcıları telif hakkı konusunda büyük uyarılarla bilgilendirecek.

Instagram

Yeni özellikle birlikte bir içerik oluşturucu, canlı yayın ya da video yüklediği sırada telif hakkı olan bir müziği çok uzun süre kullanacak olursa Instagram, kullanıcıya göndereceği bildirimle şarkının telif hakkı olduğunu ve ihlal ile karşı karşıya kalındığını belirtecek.

Instagram

Instagram yetkilileri, kullanıcılara daha fazla yardımcı olmak için videolarına ekleyecekleri müziklerle ilgili bazı önerilerde bulundu. Yetkililer, kullanıcıların hikaye paylaşımları sırasında herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmayacaklarını söylüyor. Açıklamalara göre yeni uygulama içerikler ve canlı yayınları etkileyecek ve yetkililer, kullanılan müzik uzadıkça telif hakkı sorunu yaşanma ihtimalinin arttığını belirtiyorlar.

Instagram ayrıca Facebook'un sahip olduğu koleksiyonda sayısız müziğin olduğunu ve bu müziklerin hiçbir kısıtlama olmadan kullanılabileceğini ifade ediyor. Yani bu tür telif sorunları ile uğraşmak istemiyorsanız Facebook'un Ses Koleksiyonu'nda yer alan içeriklere göz atabilirsiniz. 
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top