İnternette Gizli Kalmanızı Sağlayan Linux Kodachi Yeni Bir Güncelleme Aldı
Makale

İnternette Gizli Kalmanızı Sağlayan Linux Kodachi Yeni Bir Güncelleme Aldı

Xubuntu 18.04 tabanlı Linux Kodachi işletim sistemi, kullanıcılarına tamamıyla güvenli bir deneyim sunan işletim sistemleri arasında ön saflarda yer alıyor. Yalnızca bir USB belleğe veya microSD karta kurularak çalıştırılabilen Kodachi, içinde hazır VPN bağlantısı, Tor desteği ve DNScrypt servisini barındırıyor.

Hem kolaylığı hem güvenliğiyle dikkat çeken Kodachi, bugün sistem geneli bir güncelleme aldı. İşletim sisteminin geliştiricisi Al Maawali, ‘Katana’ isimli Linux Kodachi 7.0 güncellemesini yayınladı. Güncellemeyle birlikte işletim sistemi, olduğundan daha güçlü hâle geldi ve yeni özellikler kazandı.

linux kodachi

Linux Kodachi 7.0 ‘Katana’ güncellemesiyle gelen büyük yenilikler, işletim sisteminin tarayıcısında karşımıza çıktı. Bunun yanı sıra CSS Exfil koruması, Buster, HTTPZWebGL Fingerprint Defender ve MYKI eklentileri de işletim sistemindeki yerini aldı. Gelen güncellemeyle işletim sisteminin kazandığı diğer yenilikler şunlar oldu:

linux kodachi

İşletim sisteminde görülen birkaç hatayı da düzelten yeni güncelleme, yalnızca yenilik getirmedi. Güncellemeyle birlikte tarayıcıda bulunan DuckDuckGo eklentisi, JavaScript, Privacy Badger ve Privacy Possum kaldırıldı. Ayrıca Jaxx, Xelcore and Exoduse cüzdan, Bisq, Tox, Ring ve VLC medya oynatıcı da kaldırıldı.

Linux Kodachi işletim sistemini daha önce kullanıyor olsanız da işletim sisteminin yeni sürümünü kullanmak için kendisini en baştan indirmelisiniz. Kodachi 7.0 ‘Katana’ sürümünün ISO dosyasını bu bağlantıdan indirerek işletim sistemini herhangi bir bilgisayardan kullanmaya başlayabilirsiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top