IPhone’un Arkasına Dokunarak Nasıl Ekran Görüntüsü Alınır?
Makale

IPhone’un Arkasına Dokunarak Nasıl Ekran Görüntüsü Alınır?

2020’nin Eylül ayında gerçekleşen WWDC konferansında Apple, iPhone telefonların işletim sistemi olan iOS’un son sürümü iOS 14’ü duyurdu. Ancak gerçekleşen konferansta iOS 14 özelliklerinin tamamından sahnede bahsedilmedi. Bahsedilmeyen bu özelliklerden biri de telefonun arkasına iki veya 3 kere arka arkaya dokunarak sizin belirlediğiniz bir görevi yaptırmanızı sağlayan Arkaya Dokun özelliği oldu.

iPhone 8 ve üstü cihazlara gelen iOS 14 özelliklerinden daha önce bahsetmiş, Arkaya Dokun özelliği ile ekran görüntüsü alma işlemiyle ilgili de Twitter hesabımızdan bir video paylaşmıştık. Şimdi ise daha ulaşılabilir ve detaylı bir şekilde iPhone cihazınızın arkasına dokunarak ekran görüntüsü almanıza yarayan Arkaya Dokun özelliği nasıl kullanılır anlatıyoruz.

iphone arkaya dokun nasıl kullanılır

Telefonunuzun ekran kilidini açın ve telefonun her şeyini düzenleyebileceğiniz Ayarlar uygulamasına dokunun.

iphone arkaya dokun nasıl kullanılır

Ayarlar uygulamasına girdikten sonra aşağıya kaydırın ve Erişilebilirlik kısmına girin. Burada telefonunuzun yazı boyutu, Face ID ayarları, yandaki düğmelerin işlevleri gibi unsurları ayarlayabiliyorsunuz. Siz ekranı aşağı kaydırın ve Dokunma seçeneğine girin.

iphone arkaya dokun nasıl kullanılır

Dokunma penceresindeyken ekranı en aşağıya kaydırın ve iOS 14 ile birlikte iPhone 8 ve üstü cihazlara gelen Arkaya Dokun seçeneğine dokunun. Burada Çift Dokunma ve Üç Kez Dokunma şeklinde iki seçenek göreceksiniz.

iphone arkaya dokun nasıl kullanılır

Bu iki seçenekten üstteki olan Çift Dokunma seçeneğine dokunun ve ayarlamak istediğiniz görevi çift dokunmaya atayın. Tabii içeriğimizin konusu ekran görüntüsü almak olduğu için ‘Ekran Resmi’ seçeneğine dokunun ve işlem tamam. Artık telefonunuzun arkasına iki kere dokunarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Böylelikle iPhone cihazınızın arkasına dokunarak ekran görüntüsü nasıl alınır? konulu içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Oyunlar, bilim, genel teknoloji sorunlarını içeren, bu ve bunun gibi birçok faydalı içerik ve rehberden haberdar olmak için sitemizi takipte kalmayı ve düşüncelerinizi / önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın. Ayrıca resmi Telegram kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top