ISO Dosyası Nasıl Açılır?
Makale

ISO Dosyası Nasıl Açılır?

Bilgisayarınıza internet üzerinden bir program indirdiğinizde bu dosya genellikle RAR dosyası ya da ISO dosyası şeklinde olur. Aslında bu iki dosya biçiminin işlevi birbirine benzer olsa da ISO, büyük boyutlu programları arşivleme konusunda 1 adım öne çıkıyor. Zira RAR dosyasının içerisindekileri dışarı aktarmadan kullanamıyorsunuz.

Peki ISO dosyası nedir? Bundan birazdan bahsedeceğiz, ondan sonra da Windows 10, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Mac OS X işletim sistemlerinde ISO dosyası nasıl açılır sorusunu yanıtlayacağız. ISO dosyası açma işlemi hakkında bütün sorularınızı yanıtladığımız rehberimize lafı daha fazla dolandırmadan geçelim.

iso dosyası nedir

ISO dosyası, bir CD ya da DVD üzerine yazılan belgelerin aynı şekilde sanal bir disk üzerine yazılıp sıkıştırılmasıyla oluşan bir dosya biçimidir. ISO dosyası ile birlikte büyük boyutlu programları boyutlarını küçülterek arşivleyebilirsiniz. ISO’nun Türkçede karşılığı ise Sanal Disk Görüntüsüdür. Özetle Türkçe isminden de anlayabileceğiniz gibi fiziksel olarak var olmayan bir disk dosyasıdır.

Windows 7, Windows Vista ve Windows XP gibi eski Windows sistemlerinde dahili olarak bir sanal disk okuma programı bulunmuyor. ISO dosyası açma işlemi gerçekleştirebilmek için 3. parti programlar yüklemeniz gerekiyor. Bizim size önereceğimiz iki farklı metot bulunuyor:

daemon tools

iso dosyası açma

windows 10

Windows 10 ile birlikte ISO dosyası açma işlemi gerçekleştirebilmek için 3. Parti bir uygulama kullanmaya gerek kalmıyor. Windows 10 sisteminde dahili olarak bulunan sanal disk görüntüleyici programı ile indirdiğiniz ISO dosyasını sadece çift tıklayarak açabiliyorsunuz.

Macintosh işletim sistemi olan Mac OSX’te de ISO dosyası açma işlemi Windows’tan pek farklı işlemiyor. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Mac’teki App Store’u açıp oradan gerekli 3. parti programı indirip kurmanız gerekiyor. Bizim önereceğimiz ISO dosyası açma programı The Unarchiver. Gelin hemen nasıl yapılır kısmına geçelim:

Böylelikle bir Webtekno listesinin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Oyunlar, bilim, genel teknoloji sorunlarını içeren, bu ve bunun gibi birçok faydalı içerik ve rehberden haberdar olmak için sitemizi takipte kalmayı ve düşüncelerinizi/önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın :)
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top