Microsoft, Efsanevi Kart Oyunu Solitaire Ile Dünya Rekoru Kırmak İstiyor (Siz De Katılabilirsiniz)
Makale

Microsoft, Efsanevi Kart Oyunu Solitaire Ile Dünya Rekoru Kırmak İstiyor (Siz De Katılabilirsiniz)

Solitaire ilk olarak 1990'da, Windows 3.0'ın bir parçası olarak işletim sistemine dahil edilmişti. İnternetle ve bilgisayarla yeni tanışan kullanıcılara nasıl fare kullanılacağını öğretmek için tasarlanan oyun, bugün hala işletim sisteminin birçok yerinde kullandığımız sürükle-bırak işlevinin deneyimlenmesini sağlaması açısından çok önemli bir yere sahipti.

Başlangıçta Windows Solitaire olarak bilinen Microsoft Solitaire, otuz yılı aşkın bir süredir Windows'un her sürümde yer verdiği, dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri konumunda. Microsoft stajyeri Wes Cherry’nin programladığı oyun, Macintosh'ta kullanılan grafiksel kullanıcı arayüzünün arkasındaki isimlerden biri olan Susan Kare tarafından tasarlanmıştı. 

solitaire

Aradan geçen yıllara rağmen hala dünyanın dört bir tarafındaki insanlar tarafından oynanan Solitaire, geçen yıl Dünya Video Oyunu Onur Listesi'ne bile girmişti. Bugün 30. yıldönümünü kutlayan oyunun 200'den fazla ülkeden her ay 35 milyon oyuncuya ev sahipliği yaptığını açıklayan Microsoft, önümüzdeki 24 saat içinde herkese Solitaire oynaması çağrısında bulunuyor.

Solitaire’de günlük oyuncu rekorunu kırmayı amaçlayan ABD’li teknoloji devi, ikonik oyunun hala ne kadar popüler olduğunu herkese göstermek istiyor. 2016 yılında ilk kez Windows’un dışına çıkan efsanevi kart oyunu, bugün iOS ve Android platformları üzerinden de oynanabiliyor. Beş farklı oyun moduna sahip olan Solitaire, günlük meydan okuma etkinlikleri ile kullanıcılara rekabetçi bir kart oyunu sunuyor. Microsoft’un hedeflediği rekoru kırıp kıramayacağını ise önümüzdeki 24 saat içinde göreceğiz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top