Mobil Oyun Nasıl Yapılır?
Makale

Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

Mobil oyun dünyası gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. PC ve konsol oyunlarından daha çok satan mobil oyunlar, özellikle bu salgın günlerinde eve kapanan insanlar için gündelik hayatın önemli bir parçası haline geldi. Haliyle halihazırda mobil oyun yapmak isteyen insanlar bu dönemi kendileri için birer fırsata dönüştürebilirler.

Bu yüzden, mobil oyun yapmak isteyen ama işe nereden başlayacağını bilmeyenler için, işlerini kolaylaştıracak ve ufuklarını açacak bir yazı hazırlamaya çalıştık. Böylelikle mobil oyun yapmaya başlarken en azından kısmi de olsa kendilerine bir yol çizebileceklerine inanıyoruz. Gelin, “Mobil oyun nasıl yapılır?” sorusuna birlikte cevap arayalım. 

Call of Duty: Mobile

Her şeyden önce bir planınızın olması şart. Kolları sıvamadan önce ne yapmak istediğinize karar verin. Misal, nasıl bir oyun yapmak istiyorsunuz? Bulmaca oyunu mu? Kağıt oyunu mu? Araba yarışı mı? Ya da memleketimizde çok fazla ilgi gören okey tarzı oyunlar mı? Ne tür bir oyun yapmak istediğinize öncelikle bir karar verin. Sonrasında bu oyunu, diğer oyunlardan farklı kılacak şeyler üzerine kafa yormaya başlayın. Oyununuzu çeşitlendirin ve özelleştirin ki, hak ettiği ilgiyi görsün. 

Unreal vs Unity

Çoğu oyun geliştiricisi artık oyunlarını geniş kütüphanelere ve araçlara sahip oyun motorlarında geliştiriyor. Bu mobil oyunda da geçerli. Birbirinden kullanışlı oyun motorları, mobil oyun geliştiricilerinin işini kolaylaştıracak zengin araçlara sahip. Gelin bu araçlardan üç tanesine birlikte bakalım:

C, C#, CC dilleri

Mobil oyun geliştireceksiniz, ne tarz bir oyun yapmak istediğinize karar verdiniz. Ayrıca hangi oyun motorunu kullanacağınızı da biliyorsunuz. O zaman uygun programa dilini öğrenmenin vakti geldi. Yukarıda da değindiğimiz gibi, eğer Unity ile oyun yapmak istiyorsanız temel seviyede C# programlama diline vakıf olmanız gerekiyor. Bunun için, CSharp (C#) öğrenmek isteyenler için derlediğimiz birbirinden güzel ücretsiz eğitim videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer niyetiniz Unreal Engine üzerinden oyun yapmak ise, bu sefer C++ dilini temel seviyede öğrenmeniz gerekir. Bunun için freeCodeCamp.org’un Youtube sayfasında yayınlanan şu dört buçuk saatlik ücretsiz eğitim videosuna bakabilirsiniz. 

Mobil oyun projesi

Her ne kadar korkutucu gelse de aslında korkutucu değil. Bir kere başladıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Projenize başladığınızda, işlemleri basit tutmaya çalışın. En basit şeyleri bile kendiniz için karmaşık hâle getirmekten sakının. Bu yüzden her şeye basit grafikleri oyuna dahil ederek ve yine bu grafiklere tekabül eden basit mekanikleri kodlayarak başlayabilirsiniz.

Yavaş yavaş bunun dengesini oturtacaksınızdır. Hatta zaman içerisinde kendi çalışma tarzınızı oturtacaksınız. Hele iş kullanıcı arayüzünü tasarlamaya kadar geldiğinde, bu yazıya dönüp duygularınızı paylaşmanız bizi çok mutlu eder. Unutmayın, az biraz emek gösterdikten sonra altından kalkamayacağınız şey yok.

Mobil Oyun Tasarımı

Sıra geldi oyununuza ait görselleri tasarlamaya. Eğer 2D görseller tasarlamak istiyorsanız, Photoshop ve Illustrator ideal programlar. Ama yok, ben 3D oyun yapmak istiyorum diyorsanız, Maya ve 3ds Max adlı programlara bir göz atmanızda fayda var.  

Dürüst olmak gerekirse, birçok oyun geliştiricisi grafikler söz konusu olduğunda daha çok ücretsiz, telif içermeyen, yani “ortak kullanıma açılmış” görsellerden faydalanıyor. Üzerlerinde biraz oynama yaparak onları olabildiğince başkalaştırmaya çalışıyor. İsterseniz böyle de yapabilirsiniz. Ya da buna bütçem var diyorsanız, oyununuza dış kaynak sağlayarak bu işlerden anlayan bir profesyonelle çalışabilirsiniz. 

Mobil oyun level tasarımı

App Store ve Play Store'da birbirinin aynısı binlerce oyun var. Farklılaşmak lazım. Bunun için de oyununuzu çeşitlendirmeniz, yani özelleştirmeniz gerekir. Farklı mekanikler, farklı karakterler, farklı mekanlar, farklı seviyeler vs. Oyununuzun albenisini artırmak için yapabileceğiniz bir çok şey var. Bunlar üzerine düşünmekten çekinmeyin. 

Mobil oyunlar

Çoğu oyun geliştiricisi bir türlü oyununu serbest bırakmaz. Bu yüzden o oyunu piyasaya sürene kadar aynı tarzda birçok oyun piyasaya sürülmüş olur. Bu yüzden, zamanı geldiğinde, oyununuzu yayınlamaktan çekinmeyin. Sonuçta atalarımız boşuna “kervan yolda düzülür” dememiş. Siz oyununuzu yayınlayın, sonrasında gelen yorumlarla birlikte oyuna güncellemeler getirerek açıklarınızı kapatabilirsiniz. 

Son olarak, "mobil oyun nasıl yapılır?" sorusu çerçevesinde, mobil oyun geliştirmek isteyenlere şöyle bir taviseye bulunulabilir: Eğer çok fazla çekinceleriniz varsa, bir işe bodozlama atılmak sizin için daha iyi olabilir. Hata yapmaktan çekinmeyin. Takıldığınız her noktada, internet elinizin altında, ilgili aramayı yaparak sorunuza cevap bulmaya çalışın. Her sorunuza cevap bulabileceğiniz binlerce kaynak var. Çuvallamaktan ve araştırmaktan korkmayın. 

Mobil oyun nasıl yapılır?” sorusunu elimizden geldiğince cevaplamaya çalıştık. Mobil oyun nasıl yapılır, nelere dikkat edilmesi gerekiyor, hangi oyun motoru daha kullanışlı, bu tarz sorulara deneyimlerinizden hareketle yorumlarda cevaplar yazabilirsiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top