Mozilla, Aralık 2020'de Flash Desteğini Tamamen Kesiyor
Makale

Mozilla, Aralık 2020'de Flash Desteğini Tamamen Kesiyor

Bütün büyük tarayıcı şirketleri 2020 senesinde tarayıcılarından Flash desteğini kaldırmayı planlıyor. Adobe, 2017 yılında Adobe Flash’ta küçülmeye gittiğini duyurmuştu ve Google, Microsoft ya da Mozilla gibi şirketler de tarayıcılarındaki bu teknoloji desteğini sonlandırma planlarına başlamışlardı. Adobe Flash, 2021 yılından itibaren güvenlik güncellemeleri almayacak.

Firefox, tarayıcısında Adobe Flash’ı entegre etmek için sistemde yüklü olan bir eklenti sistemini kullanıyor. Google Chrome ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılar ana Flash entegrasyonuyla birlikte geliyorlar.

mozilla firefox

Flash, Firefox tarayıcısında varsayılan olarak kapatılmış şekilde bulunuyor ancak kullanıcılar, gerekli sitelerde Flash’ı tekrardan aktifleştirebiliyorlar. Flash, Firefox’un halen desteklediği tek NPAPI eklentisi konumunda bulunuyor. Microsoft Silverlight gibi diğer NPAPI tabanlı eklentilerin desteği, Mozilla’nın 2017 yılında yayınladığı Firefox 52’de kesilmişti.

Mozilla, Flash daraltma takviminde de bir güncellemeye gitti. Şirket, Flash’ın kaldırılacağı Firefox sürümünü ve tarihini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Flash, Mozilla’nın Aralık 2020’de yayınlamayı planladığı Firefox 84’ün kararlı sürümünde kaldırılacak. Geliştiriciler tarayıcılarında ise destek daha erken son bulacak. Flash, Firefox Nightly’den Ekim 2020 tarihinde kaldırılacak.

adobe flash

Siz de bir Firefox kullanıcısıysanız Flash’ı tarayıcınızdan etkisiz hale getirebilirsiniz ya da sistemden tamamen de kaldırabilirsiniz ki böylece Firefox’tan da kaldırılmış olur. Mozilla’nın Flash ile ilgili şu anki takvimi ise şöyle;

Mozilla, Firefox 84 ile birlikte Flash desteğini tamamen kaldırmayı düşünse de her zaman planlarda değişiklik olabilir. Ancak Adobe’un 2021’den itibaren Flash’a güvenlik güncellemeleri vermeyi bırakacağını düşünecek olursak değişiklik pek de olası gözükmüyor. Ayrıca Google, Ocak 2021’de yayınlayacağı Chrome 88 ile birlikte Flash desteğini sonlandıracak. Bu, Chromium tabanlı diğer tarayıcıları da etkileyecek.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top