NASA, Jüpiter’in Sanat Eseri Gibi Bir Fotoğrafını Daha Yayınladı
Makale

NASA, Jüpiter’in Sanat Eseri Gibi Bir Fotoğrafını Daha Yayınladı

2016’de Jüpiter’in yörüngesine yerleşen NASA’nın Juno uzay aracı, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeninden veriler sağlıyor. Juno, elde ettiği verilerin yanında Jüpiter’in ikonik fotoğraflarını da elde etmeye devam ediyor. 

NASA, geçtiğimiz haftalarda Juno’nun çektiği bir Jüpiter fotoğrafı yayınlamıştı. Modern bir tabloya benzeyen Jüpiter fotoğrafının ardından şimdi bir kez daha, Jüpiter atmosferinin daha yakında bir fotoğrafı paylaşıldı. 

Juno Jüpiter

Jüpiter’in yeni fotoğrafı, Juno’nun 17 Şubat’ta gezegenin atmosferine oldukça yakın olduğu bir noktadan çekildi. Yeni fotoğraf, bu nedenle birkaç hafta önce yayınlanan fotoğraftan daha yakın bir manzara sunuyor. 

Juno’nun çektiği yeni Jüpiter fotoğrafını vatandaş bilim insanı Gerald Eichstädt işledi. Eichstädt, işlediği fotoğrafta Jüpiter’in atmosferinde yer alan beyaz çizgi grupları görünüyor. 2016 yılında ilk defa görülen bu çizgilerin tam olarak ne olduğu henüz bilinmiyor. 

NASA’dan bilim insanları, beyaz çizgilerin bulutların üzerinde yer alan sis parçacıkları katmanı olduğunu düşünüyor. Çizgi gruplarının hava akımlarından etkilendiği yönünde iddialar da bilim dünyasında kendisine yer buluyor. 

Jüpiter Juno

Juno'nun daha önce çektiği Jüpiter fotoğraflarından biri

Tam olarak ne oldukları bilinmemekle beraber Jüpiter’in atmosferinde yer alan beyaz çizgi grupları muazzam bir manzara oluşturuyor. Juno, bu muazzam görüntüyü Jüpiter’in atmosferine gerçekleştirdiği 25. yakın uçuşta elde etti. Juno, fotoğrafı çektiği sırada Jüpiter’in atmosferinden yaklaşık 25.115 km yukarıdaydı. 

2016’dan beri Jüpiter’in yörüngesinde görevine devam eden Juno, en erken Temmuz 2021’e kadar 53 günde bir Jüpiter’in fotoğraflarını çekmeye devam edecek. Bizde Juno’nun çektiği ikonik Jüpiter fotoğraflarını NASA yayınladığı sürece sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Juno Jüpiter
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top