Onlarca Yıldır Gün Yüzüne Çıkmamış NES Oyunu Yeniden Geliştirildi (Video)
Makale

Onlarca Yıldır Gün Yüzüne Çıkmamış NES Oyunu Yeniden Geliştirildi (Video)

Video oyunları çok uzun zamandır kültürün bir parçası olarak kabul görüyor. Hatta oyunların korunması için çalışan vakıflar bile var. Bunlardan biri de Video Oyunları Tarih Vakfı (Video Games History Foundation). 

Vakfa bağlı mühendisler ve oyun korumacıları, 1990 yılında çıkan Tom Cruise filmi Days of Thunder’dan ilham alan aynı isimli bir NES oyununu yeniden yapmayı başardı. Bu oyun, hiçbir zaman gün yüzüne çıkmamıştı.

days of thunder

Days of Thunder, NES için Chris Oberth tarafından geliştirilmişti. Yine NES için Anteater’ı ve Commodore 64 için de Winter Games’i geliştiren Oberth’in Days of Thunder’ı neden bitirmediğiyse bilinmiyor. Öte yandan aynı isme sahip başka, yayınlanmış bir oyun daha bulunuyor.

Oberth vefat ettikten yıllar sonra, Video Oyunları Tarih Vakfı geliştiriciye ait çeşitli eşyaları satın aldı. Bu eşyalar arasında eski bilgisayarlar ve disketler de yer alıyordu. Disketlerden birinde 'Nintendo Hot Rad Taxi' yazıyordu. Ekipten Frank Cifaldi, Days of Thunder’ı özel olarak aradıklarını söyledi. 

Cifaldi’ye göre oyun, birkaç yıllık çalışmaların yer aldığı 40 disklik bir serinin içerisinden parça parça çıkarıldı. Vakfın mühendislerinden Rich Whitehouse, disklerdeki verilerin çözümlenmesinden ve ayrıştırılmasından sorumlu oldu.

days of thunder

Whitehouse’un açıklamalarına göre verileri dijitalleştirmek iki hafta sürerken veriyi elde ettikten sonra oyunu derlemek birkaç geceye mal oldu. Vakıf, orijinal oyunun kaynak kodlarını Oberth’in ailesinin de iznini aldıktan sonra GitHub üzerinden paylaşacak. Böylece oyun meraklıları perde arkasında olanları görebilecek.

Eski oyunların bu şekilde yeniden yapıldığını görmek sektör açısından da önemli. Whitehouse, normalde sektördeki firmaların koruma işlemini yalnızca ileride paraya dönüştürmek için yaptıklarını, bunun da daha küçük ya da keşfedilmemiş oyunların kaybolmasına neden olduğunu söylüyor. Bu da oyunların etkisini yalnızca kısıtlı bir şekilde görebilmemize neden oluyor. Days of Thunder oyununu aşağıda yer alan videoda görebilirsiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top