Overclock Nedir, Nasıl Yapılır? Zararlı Mı?
Makale

Overclock Nedir, Nasıl Yapılır? Zararlı Mı?

Tüm bilgisayarlarda, verilerin hız akışını ifade edebileceğimiz overclock ya da hız aşırtma olarak tabir edilen işlemler yapılabilir. Hız aşırtma (overclock), bilgisayardan tam performans elde etmek için yaptığımız bir işlemdir. Bu işlem sayesinde bilgisayarınızın parçalarının ömrünü uzatabilirsiniz.

Bilgisayarınızın varsayılan fabrika ayarlarının üzerine çıkmasını istiyorsanız, overclock işlemini bilgisayarınıza uygulamalısınız. Ancak tüm bunları uygularken bazı noktaları ve bilgisayarımızı iyi tanımamız gerekiyor.

Overclock (hız aşırtma) nedir ve nasıl yapılır?

Overclock yapabileceğiniz en önemli bileşen işlemcinizdir. Ancak bunun için işlemcinizin üretici firması bunun için size izin vermiş olmalıdır. Örnek verecek olursak; Intel’in K serisi ve X serisi overclock işlemini büyük ölçüde sınırlandırır. AMD serilerinde ise genellikle overclock yapabilirsiniz. Ancak tekrar belirtmeliyiz ki bunun için bilgisayarınıza ait işlemciyi iyi bilmeli ve araştırmalısınız. İşlemciler, overclock işlemi yapabileceğiniz en karmaşık bileşendir.

Ekran kartları, overclock işlemi yapabileceğiniz kolay bileşenler arasında yer alır. Ancak overclock işlemini ekran kartınıza uygulamak, bazı soru işaretlerini de beraberinde taşır. Bunlardan en çok kafa karıştıran olay; ekran kartlarına uygulanan overclock işleminin kazanımının büyük bir etki yaratmamasıdır. Ekran kartınıza overclock işlemi uygulamak istiyorsanız, gerekli analizler için MSI Afterburner programını size tavsiye edebiliriz.

ekran kartı overclock işlemi

RAM’inizin frekansını yükseltmek için yapacağınız overclock işlemi, yeni RAM’lerde daha büyük etki yaratma ihtimaline sahiptir. Ancak unutulmamalıdır ki RAM’in frekansı arttıkça performansını da zorlayarak ona zarar verebilirsiniz. 

Fazla kişinin bilmediği bir işlem olan monitörü overclock etmek, https://www.webtekno.com/msi-afterburner-nasil-kullanilir-h87402.html, olumlu şekilde size geri dönüş sağlayabilen bir işlemdir. Ekran kartı sürücünüzün arayüzünü indirerek işleme başlayacağınız monitör overclock işleminde sırasıyla (kendi ekran kartınızın markasına göre) Özelleştir → Özel Çözünürlük Oluştur adımlarını takip edebilirsiniz. Ancak dikkatli yapılmadığı takdirde “kare atlama sorunu” ile karşılaşabilirsiniz.

monitöre overclock yapma işlemi

Overclock işlemini yaparken ihtiyacınız olan en temel şey “overclock dostu” bir işlemci. Bunun yanında ana kart da çok önemlidir. Bir bilgisayara overclock yapmak istiyorsanız bazı testlerle bunu sorgulamalı ve bilgisayarınızın özelliklerini iyi bilmelisiniz. 

Bilgisayarınızın saat hızı, voltaj kullanımı ve diğer durumlarına ait verilerini görüntüleyebileceğiniz bir program kullanmalısınız. Bunun için sizlere önerebileceğimiz programlar; CPU-Z, Speccy, SpeedFan. Bu programlardan herhangi birini edinerek sistem bilgilerinize erişebilirsiniz.

overclock için stres testi

Bilgisayarınızın overclock işlemini kaldırıp kaldıramayacağını anlamanın yolu stres testi uygulamaktır. Stres testi dediğimiz için Prime95, LinX, AIDA64 Bu programları kullandıktan sonra birden çok program çalışırken sonuçlarını ekranda görüntüleyebilir ve analizleri karşılaştırabilirsiniz.

Yapacağınız stres testi sırasında bir şeylerin ters gittiğini fark ettiğinizde müdahale edebileceğiniz ikinci bir bilgisayarın yanınızda olması işlerinizi yolunda götürmenize yardımcı olabilir. İşler ters giderse işlemlerinizi ikinci bilgisayarınızda uygulayın.

overclock için gerekli olan şeyler: soğutucu

Bilgisayarınıza ciddi bir overclock (hız aşırtma) işlemi uygulayabilmek için bilgisayarda soğutucu desteği olması engellere takılmamak adına güçlü bir adım atmamızı sağlar. Bunu da soğutucu yoluyla sağlarız. Bilgisayarın fazla ısınması durumu, her şeyin güçleşmesine yol açabilir. Soğutucu faktörünü asla unutmamalısınız.

İşlemci verilerinize ulaşabileceğiniz bir programı öncelikle edinerek bu işe başlayabilirsiniz. Size tavsiyemiz CPU Z, Core Temp programı. Bu sayede işlemci sıcaklığını, iş yükü, güç tüketimi gibi ayarları öğreneceksiniz.

Ekran kartlarının overclock yapabileceğiniz kolay bileşenler arasında olduğunu yazımızın önceki kısmında söylemiştik. Ancak her ne olursa olsun bunun da bir risk barındırdığını unutmamalısınız. Ekranınızdaki görüntünün kayıp kaymadığını çok dikkatli bir şekilde takip edin.

Ryzen DRAM Calculator programını edinerek RAM'inize overclock işlemi uygulamaya başlayabilirsiniz. Çeşitli işlemciler için çeşitli programlar gerekse de genel olarak Ryzen DRAM Calculator programı işinizi görecektir.

Monitöre overclock işlemi uygulamak, RAM veya işlemciye uyguladığınız overclock işlemi kadar riskli değildir. Monitöre overclock işlemi uygulamak için Custom Resolution Utility programını size tavsiye edebiliriz. Bu programla piyasadaki tüm ekran kartları için bu işlemi yapabilirsiniz.

Overclock yapmak, bazı avantaj ve dezavantajları doğurur. Overclock, bilinçsizce yapıldığı takdirde bilgisayarınızla ilgili maddi kayıplara yol açar. Bilinçli ve özenli şekilde yapıldığındaysa da bilgisayarınıza asla zarar vermeyecek bir uygulamadır. Bilinçli bir overclock; performans arttırır, hız kazandırır ve bilgisayar sahibinde mutlu bir etki yaratır.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top