TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlPlayStation 5 Hakkında Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

09/10/2019
206


Japonya kökenli teknoloji şirketi Sony, oyun oynamayı seven kişilerin hayatında PlayStation konsolları ile büyük bir yer edinmiştir. 2020 yılının sonunda piyasaya sürülecek olan PlayStation 5 ile hayatımızdaki yerini korumak için çabalayan Sony, bu konsol ile tarihteki en güçlü oyun konsolunun üreticisi olma unvanını kazanmayı hedefliyor. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan bu zamana kadar PS5 ile ilgili elimize geçen bilgilere bir göz atalım.

Playstation 5

PlayStation 4 Pro ile PlayStation 5 arasındaki farkları sizler için listelemeden önce üzerinde durmanın çok da mantıklı olmadığı şu konuyu bir atlayalım: PlayStation 5, PlayStation 4 Pro'dan ve hatta tüm PS4 ailesindeki herhangi bir modelden çok daha güçlü olacak. Bu konuyu atladığımıza göre donanım özelliklerindeki farklara göz atabiliriz.

Playstation 5 CPU

Öncelikle işlemciden başlayalım: Sony, PlayStation 4 Pro'da 8 çekirdekli AMD Jaguar işlemcisini kullanmıştı. PlayStation 5'te ise yine 8 çekirdekli olan üçüncü nesil 7nm Zen 2 mimarisine sahip AMD Ryzen modeli işlemci kullanılacak. Konu grafik işleme ünitesine geldiğinde ise PS4 Pro'da AMD Radeon (4.2 TFLOP) bir GPU görmüştük. Sony, PlayStation 5 için ışın izleme teknolojisini destekleyecek bir Radeon Navi GPU kullanacak.

Playstation 5 8K Çözünürlük

Bildiğiniz üzere PlayStation 4 Pro, 4K çözünürlükte 30 FPS görüntü sağlamayı başarıyordu. PlayStation 5 ise şirketin belirttiğine göre 8K çözünürlüğü destekleyecek. Oyuncular arasında ise en çok sorulan soru şu: 60 FPS desteği gelecek mi? Cevap net olarak belli olmasa da Sony'nin bu konsolu tarihteki en güçlü konsol olarak üretme çabası göz önüne alındığında rahatlıkla konsolun 60 FPS oyun deneyimi sunacağını söyleyebiliriz ancak yine de şirket tarafından konuyla alakalı resmi bir bilgi paylaşılmadı.

Playstation 5 SSD

Sony, PlayStation 5'e kadarki tüm PS modellerinde fabrika çıkışlı olarak hep HDD kullanmıştı. Bu seferki konsolda ise Sony, sistemi tamamen değiştirdi ve SSD'li bir oyun konsolu sundu. Bu durum, oyunlardaki bekleme sürelerini çok daha fazla düşürerek oyuncuların oyundan kopmamalarını sağlayacak.

Şimdilik yeni konsol hakkında elimize geçen bilgiler bu kadar. Gelişmelerden haberdar olmak için Webtekno'yu takipte kalın.Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış