'Remaster Yapılsa Da Yeniden Oynasak' Dedirten 8 Oyun
Makale

'Remaster Yapılsa Da Yeniden Oynasak' Dedirten 8 Oyun

Video oyunları, kişisel bilgisayarlar ve ev konsolları ile birlikte daha popüler hale geldi. Günümüzde artık iş hayatında yerini almış, kendi hayatını kurmuş bir oyuncu kitlesi var. Bu kitle, çeşitli nedenlerden dolayı eski oyunları özlüyor.

Yeni oyunlar öğrenmeye zaman ayırmak istemeyen, aslında böyle bir zamanı da pek olmayan oyuncular eski oyunlara dönmek istediklerinde ise teknoloji farkından ve başka nedenlerden dolayı aradıklarını bulamıyorlar. Son yıllarda bu durumun da etkisiyle Remaster yapılan çok sayıda oyun var. Biz de iyi bir remaster versiyonu olsa tadından yenmeyecek oyunları listeledik.

remaster

Öncelikli olarak listede yer alma potansiyeline sahip pek çok oyun olduğunu kabul etmek gerekiyor. Bu yüzden karar verirken çeşitli kurallar belirlemek ve ona göre hareket etmek en doğrusu olacaktır. Listede bir seriden en fazla 1 oyun olabilir, yani Final Fantasy serisinden remake seçeceksek en fazla 1 oyun seçebileceğiz. Ayrıca son 5 yılda çıkan oyunlar da liste dışında bıkarılacak, zira bu oyunlar modern teknoloji ile uyumlu. Listede bilgisayar oyunları yer alacak.

İşte remaster/remake görmek istediğimiz oyunlar:

lotr battle for middle earth

Yüzüklerin Efendisi dünyasında yüzük savaşlarının kaderini kendimizin şekillendirdiği oyun, bir dönem bütün internet kafelerin bilgisayarlarını da süslemişti. Serinin devam oyunları da gelmiş olsa da hiçbiri ilk oyunun verdiği tadı vermedi. O dönemde filmlerin de yarattığı ilgiyi çok iyi yönlendiren Electronic Arts büyük başarı yakalamıştı.

Cyan Worlds tarafından yapılan oyunlar arasında ayrı bir yere sahip olan Myst, Masterpiece Edition ile uzun yıllar önce güncellenmiş grafiklere sahip olsa da oyun modern bilgisayarlarda yeniden oynanmayı hak ediyor. Geçmişin gizemlerini çözmeye çalıştığımız bu oyun, insanların keyifli zaman geçirmelerini sağlamıştı.

monkey island 2

Monkey Island serisindeki oyunları ayırmak zor olsa da LeChuck’s Revenge bir adım öne çıkıyor. Korsan olma sevdalısı Guybrush Threepwood, zombi korsan LeChuck ile karşı karşıya geliyor. Oyun aslında 2010 yılında yenilenerek satışa sunulmuştu ancak bu, özellikle de yeni konsolların şafağında bir remaster daha kaldıramayacağı anlamına gelmiyor. 

quake 2

Yakın zamanda RTX destekli bir versiyonu ücretsiz olarak yayınlanan oyun hızlı olması, haritaları, roket zıplaması gibi özellikleriyle hatırlanıyor. Bir neslin ilk oynadığı FPS oyunu olan Quake II’nin teknolojinin nimetlerinden yararlanması herkesi mutlu edecektir. 

star wars

Galaktik İmparatorluk Donanması, isyancıların son kalelerinin bastırılması, düzen ve kanunun yeniden sağlanması için tüm pilotları göreve davet ediyor. Bir starfighter pilotu olarak biz de galaksinin dört bir yanında imparator için asi avlıyoruz. Tüm zamanların en eğlenceli Star Wars oyunlarından biri olan Tie Fighter da modern bir versiyonu hak ediyor. 

deus ex

2052 yılında geçen bu oyunda dünya, kaotik ve tehlikeli bir yer haline gelmiş durumda. Teröristler sokaklarda geziyor, uyuşturucu satıcıları artık kendileriniz saklamaya gerek duymuyor, ekonomiler ise çöküşün eşiğinde. Biz de düzeltebildiğimiz kadarını bazen saklana gizlene, bazen vura kıra düzeltiyoruz. 2000 yılında oyuna katılamayan özelliklerin de olduğu bir remake tadından yenmeyecektir.

max payne

Eskiden kolluk kuvvetlerinde görevli olan bir karakteri oynadığımız bu oyunda, ailemizin öldürülmesi üzerine intikam yemini ediyor, şehrin suç örgütlerine karşı tek başımıza umutsuz bir savaş başlatıyoruz. Punisher’ın hikayesi gibi duran bu senaryo aslında Max Payne oyununa ait. Bullet Time gibi özellikleriyle aklımıza kazınan oyun da yenilenmeyi hak ediyor. 

KOTOR

Galaktik İmparatorluk’tan 4000 yıl öncesinde geçen bu hikayede yüzlerce Jedi, Sith’ler tarafından katledilmiştir. Jedi düzeninin son umuduysa tabii ki biziz. Güç’te ustalaşmak ve Cumhuriyet’i kurtarmak bize kalıyor. Tabii karanlık tarafa geçmediğimizi varsayarsak.

Sizin de listede olmasını istediğiniz oyunlar var mı? Yorumlarda istediğiniz oyunları belirtebilirsiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top