Ruhunuzu Karantinadan Çıkartacak, Doğa Ile İç İçe Olan 9 Film Ve Belgesel
Makale

Ruhunuzu Karantinadan Çıkartacak, Doğa Ile İç İçe Olan 9 Film Ve Belgesel

Yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 salgını nedeniyle olabildiğince evlerimize kapandık. Bu nedenle en büyük hasretimiz doğa haline geldi. Kendi sağlığımız için bir süre daha evlerimizde kalmamız gerektiği için hepimiz filmlere sığındık. Böyle zamanlarda bize rahat bir nefes aldıracak doğa filmleri var.

Sizin için en iyi doğa filmleri listesi hazırladık. Hazırladığımız en iyi doğa filmleri listemizde bulunan filmler farklı türde yapımlar olsalar da her birinin ortak noktası, hasret kaldığımız doğayı ekranlar aracılığıyla evlerimize taşıyor olmaları. Bir nebze olsun ruhumuzu aydınlatacak doğa filmleri sayesinde gününüzü güzelleştirebilirsiniz. 

doğa filmleri

Free Solo, korkusuz ve yetenekli dağcı Alex Honnold’un hikayesini anlatan bir belgesel film. Belgesel, Honnold’un herhangi bir ekipman olmadan El Capitan kayalığına ilk tırmanan kişi olmasını konu alıyor. Yer yer yürekleri ağzına getiren sahneleri olan belgeseli izlerken, Kuzey Amerika’nın eşsiz doğasına hayran kalacaksınız.

doğa filmleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde, 1950’li yıllarda geçen sıcak bir aile hikayesi. The Tree of Life’ta bir insanın çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecine, bu süreçte ailesi ve özellikle babasıyla yaşadığı çatışmalara tanık olacaksınız. Teksas’ın a bakir doğası, filmde ustaca hazırlanmış görüntülerle sunuluyor seyirciye. 

doğa filmleri

Disney tarafından hazırlanan, hayranlık uyandıran bir Dünya belgeseli. Dünya’nın el değmemiş coğraflarına, çöllerine, ormanlarına, okyanuslarına ve kutuplarına uzanan sıradışı bir yolculuk anlatılıyor bu belgesel filmde. Arkanıza yaslanın ve Dünyamız hakkında hiç görmediğiniz ayrıntıları görmeye hazır olun. 

doğa filmleri

Yeni Zelanda’nın geleneksel kabilelerinden biri olan Maori kabilesinde genç bir kız, toplumsal cinsiyet rollerinin sorgulanmasına neden oluyor. Whangara bölgesinin sahil kesiminde yaşayan topluluktaki genç bir Maori kızı hem büyük babasına hem de topluluğa karşı bir var olma mücadelesi veriyor. Filmdeki görüntüler seyirciyi hayran bırakacak türden.

doğa filmleri

Üç filmden oluşan The Lord of The Rings serisinin her bir filmi son derece başarılı olsa da, ilk film doğa görüntüleri ile gönüllerde ayrı bir yer tutuyor. Yeni Zelanda’da çekilen filmde, Shire Köyü başta olmak üzere pek çok mekanda ülkenin muhteşem doğasına tanık olacaksınız. Film seyircisine hem aksiyon dolu fantastik bir hikaye hem de hayranlık uyandıran doğa manzaraları sunuyor. 

doğa filmleri

Arrival’da, dünyanın on iki farklı noktasına iniş yapan uzay gemileri ve bu gemilerde bulunan uzaylılarla iletişime geçmeye çalışan bilim insanları konu ediliyor. Film boyunca soluksuz bir maceraya tanık olacaksınız. Aynı zamanda gezegenimizin doğal yapısı da film boyunca seyirciye sunulan bir görsel şölene dönüşüyor. 

doğa filmleri

Grizzly Man, 2003 yılında hayatını kaybeden doğa aktivisti ve ayısever Timothy Treadwell’in hayatına odaklanan bir belgesel film. Treadwell tarafından Alaska’da boz ayılarla birlikte bulunduğu süre boyunca çekilen görüntülerin de kullanıldığı belgeselde, aktivistin şüpheli ölümü aydınlatılmaya çalışılıyor ve hayatı boyunca doğa için yaptığı çalışmalar gün yüzüne çıkıyor.

doğa filmleri

Başrolünde Juliette Binoche ve Kristen Stewart gibi başarılı oyuncuların bulunduğu film, bir film yıldızı ve onun asistanı ile olan ilişkisini konu alıyor. İsteksizce aldığı bir role hazırlanmak için İsviçre dağlarındaki evine giden oyuncu, film boyunca hayatını, kariyerini ve kendini sorguluyor. İsviçre manzarası eşliğinde başarılı bir dram filmi sizi bekliyor. 

doğa filmleri

Film, insan ve hayvan arasındaki sıcak bir dostluğu anlatıyor. Okja isimli özel olarak yaratılmış bir hayvan, bir dağ kasabasında büyük babasıyla yaşayan küçük bir kıza teslim ediliyor. Hayvanı yetiştirmekten sorumlu olan kız, kısa sürede hayvanla dost oluyor. Fakat gerçek plan, bu hayvanların sonunda mezbahaya gitmelerini sağlamaktır. Bu heyecanlı öykü boyunca size hayran bırakan manzaralar eşlik edecek. 

Sağlığımız için evde kaldığımız bugünlerde, biraz olsun içinizdeki doğa hasretine iyi gelecek filmleri listeledik. Bir gün tekrar doğayla iç içe olduğumuz zamanlar gelecek ama o güne kadar en iyi doğa filmleri listemizdeki filmlerin tadını çıkarın. Liste dışında, doğa temalı filmleri yorumlarda paylaşabilirsiniz. 
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top