Sıçanların Koronavirüs Nedeniyle Son Derece Saldırganlaştığı Gözlemlendi
Makale

Sıçanların Koronavirüs Nedeniyle Son Derece Saldırganlaştığı Gözlemlendi

Bir süredir dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgınının önüne geçmek amacıyla, bir dizi önlemler alınmıştı. Bu önlemlerin başında da halka açık birçok yerin kapatılması geliyordu. Durumlar bu şekilde olunca da, birçok canlının dengesi alt üst oldu. Restoranların kapatılmasından dolayı yemek bulması zorlaşan kemirgenler, değişik davranışlar sergilemeye başladı.

Şehirde yaşayan birçok kemirgen, bu restoranların yemek artıklarından beslenerek hayatını devam ettiriyordu. Karnını doyurmayı başaran kemirgenler, şehir içinde saklanmaya devam ederek insan hayatını zorlaştırmıyordu. Koronavirüsle mücadele kapsamında bu tarz yerlerin kapatılmasıysa, kemirgenlere de çok büyük darbe vurdu. Yiyecek bulamayan kemirgenler başka besinlere yöneldi ve gün yüzüne çıktı.

Sıçan ve yemek

Kemirgenler alanında uzmanlaşmış Robert Corrigan, sıçanların yiyecek ararken birbirlerine yöneldiklerini belirtti. Saldırgan davranışlar gerçekleştiren sıçanların bu tavrının insanlara karşı olmadığını söyleyen Corrigan, bunun insanlarına saldırmayacakları ve ısırmayacakları anlamına gelmediğini de ifade etti. Amerikalı uzmanın konu hakkındaki söylemleriyse halkta tedirginlik yarattı.

Daha önce İngiltere Ulusal Haşere Kontrol Teknisyenleri Birliği de kamuya açık yerlerin kapatılmasının bu tarz istenmeyen sonuçlar oluşturacağının altını çizmişti. Kuruluş, yiyecek bulamayan sıçanların üreme için boş binaları mesken tutacaklarını ve gereklilikten doğan cesaretle dışarı çıkacaklarını aktardı. 

Sıçan

Corrigan, aç bir sıçanın çok saldırgan hâle gelebileceğini söyledi ve yamyamlığın kanıtlarının görüldüğünü de ekledi. Çaresiz kalan sıçanlar, diğer sıçanlara ve hatta kendi kolonilerinde bulunan sıçanlara saldırabiliyorlar. Corrigan'ın "Saldırıyorlar, öldürüyorlar ve birbirlerini yiyorlar" sözleriyse sıçanların aç kalınca ne kadar değiştiklerini gözler önüne serdi.

55 farklı virüs taşıyan sıçanlar; kapı, plastik ve ağ gibi engelleri güçlü dişleri sayesinde kolaylıkla aşabiliyorlar. Corrigan tarafından 'uyum üstadı' olarak adlandırılan sıçanların daha önce görülmediği yerlerde de ortaya çıkmasının çok muhtemel olduğu belirtildi. Kabloları kemirip yangın gibi büyük hasarlara yol açabilen sıçanlar, insanlık açısından büyük tehlike taşıyor. Uzmanlar, sıçanlara karşı yeni kontrol stratejilerinin uygulanması gerektiğini belirtiyor.

sıçan ve temizlik

Birçok büyük hasara neden olabilecek bu canlılardan korunmanın tek yoluysa, oldukça temiz ve düzenli olmak. Çatlakları ve delikleri onararak da gelme riskini azaltabileceğiniz sıçanlarla karşılarsanız yapmanız gereken şeyse, uzman haşere ekibine başvurmak. Küçük görünen bu canlılardan kendi başınıza kurtulmak isterseniz, başınıza çok büyük işler açılabilir.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top