Snapchat'in Kurucusu: TikTok, Instagram'ı Alt Edebilir
Makale

Snapchat'in Kurucusu: TikTok, Instagram'ı Alt Edebilir

2011 yılında Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown tarafından piyasaya sürülen video ve fotoğraf paylaşım uygulaması Snapchat, bir dönemin en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alıyordu.

Ne var ki, Facebook’un Snapchat’in alametifarikası olan hikaye özelliğini Instagram’a klonlaması, popüler uygulama için çok önemli bir kırılma noktası oldu. Facebook'un agresif tekelleşme politikası, uygulamayı Facebook'a satmayı reddeden Snap'in düşüşe geçmesine neden oldu.

snapchat

Snapchat’i eski günlerine döndürmek için önemli bir çaba sarf eden Snap CEO’su Evan Spiegel, rakip platform TikTok’u çok sevdiğini ve büyük bir hayranı olduğunu söyledi.

TikTok’un Messenger, WhatsApp veya WeChat gibi sohbet platformlarını saymazsak, dünyanın en büyük üçüncü sosyal medya platformu olan Instagram’ı geçebileceğini ifade eden Spiegel, Çin merkezli platformun olağanüstü bir potansiyele sahip olduğunu belirtiyor.

TikTok

Spiegel, kullanıcıların sosyal statüden ziyade yeteneklerini göstermek için TikTok’ta içerik oluşturduğunu düşünüyor. Bu nüans farkının Instagram'ı geçmenin anahtarı olabileceğini söyleyen girişimci, “Bence bu kesinlikle mümkün, çünkü yetenek tabanlı içerik, genellikle durum tabanlı içerikten daha ilgi çekici oluyor” şeklinde konuştu.

Çinli teknoloji firması ByteDance tarafından geliştirilen kısa formlu video uygulaması TikTok, 2019’daki indirilme sayılarında Instagram’ı geçmeyi başarmıştı. Her iki platformun da aylık aktif kullanıcı sayısı milyarlarla ölçülüyor. Spiegel’in her şeye rağmen vazgeçmediği Snapchat ise geçtiğimiz yılı 210 milyon günlük aktif kullanıcı sayısı ile kapatmıştı.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top