Sony: PlayStation 5, PS4'e Göre 100 Kat Daha Hızlı Olacak
Makale

Sony: PlayStation 5, PS4'e Göre 100 Kat Daha Hızlı Olacak

Sony, heyecanla beklenen PlayStation 5'in teknik özelliklerini açıklasa da, yeni nesil konsol hakkındaki birçok detay hala perde arkasında. PS5'in SSD sürücüsü sıklıkla gündeme gelse de, söz konusu SSD'nin teknik özellikleri hala bilinmiyor.

Sony tarafından yayınlanan resmi bir belge, PS5'in kullanıcılar için oyun deneyiminde devrim yaratacağını ortaya koyuyor. Sony CEO'su Kenichiro Yoshida, PS5'e özel olarak geliştirilen ultra hızlı SSD'lerin performansını daha iyi anlayabilmemiz için çarpıcı bir kıyaslama yaptı ve yeni nesil konsolun PS4'ten 100 kat daha hızlı olduğunu öne sürdü.

ps5, ultra hızlı ssd

Belgeye göre Sony, sürükleyici bir oyun deneyimi sunmak için sadece çözünürlüğü değil, oyunların hızını da artırmayı planlıyor. Yoshida, "Özel olarak tasarlanmış yüksek hızlı bir SSD ile, PS4'ten yaklaşık 100 kat daha yüksek veri işleme hızlarına ulaşmayı planlıyoruz. Oyun yükleme süreleri çok daha kısa olacak ve oyuncular anlık olarak inanılmaz oyun dünyalarına geçebilecek." ifadelerini kullanıyor.

dualsense ps5

Yoshida ayrıca PS5'in iki önemli yönünü daha ele aldı. DualSense kontrol cihazı, dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetik düğmeleriyle hissiyatı öne çıkaracak ve kullanıcıları oyunla bütünleştirecek. PS5, 360 derecelik ses akustiği sağlayan özel bir 3D ses işleme birimine sahip olacak. Yoshida'ya göre PS5'in hız, hissiyat ve ses kombinasyonu daha önce imkansız gibi görünen oyun deneyimleri sunacak.

PlayStation 5'in donanım yetenekleri oyuncuları gerçek anlamda etkileyecek gibi görünüyor ancak konsolun fiyatı ve tasarımı hala bilinmiyor. Sony, yakında PS5'e gelecek oyunları açıklamayı planlıyor. Ayrıca yaz boyunca yapılacak duyuru ve etkinliklerle PS5 hakkında birçok detay ortaya çıkacaktır.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top