SpaceX, 2 Astronotu Başarılı Bir Şekilde Uzaya Gönderdi [Canlı Yayın]
Makale

SpaceX, 2 Astronotu Başarılı Bir Şekilde Uzaya Gönderdi [Canlı Yayın]

Bugüne dek uzaya defalarca kez insan gönderildi ancak tüm bu seferler; NASA, ESA, Roscosmos veya JAXA gibi devletlere bağlı resmi uzay ajansları tarafından gerçekleştirildi. Elon Musk’ın kurduğu özel uzay şirketi SpaceX ise 2010’lu yılların başından bu yana devlet kurumlarını kendisine abone yaptı diyebiliriz. 

SpaceX’in yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketleri, toplamda 3 adet Falcon 9’un yan yana getirilmesiyle oluşan Falcon Heavy roketi; 100 yolcu kapasitesine sahip olacağı söylenen Starship uzay gemisi dışında bir önemli projesi daha var: Crew Dragon. Yakın Dünya yörüngesine insan kontrolünden bağımsız olarak yük taşıyan Falcon 9 roketi, şimdi kıyafetinden kabinine özel olarak tasarlanan Crew Dragon görevi için fırlatma rampasında yerini aldı.

NASA tarafından yetiştirilen ve eğitimlerini başarıyla tamamlayan 2 astronotu ünlü uzay taşımacılığı şirketi SpaceX ile uzaya göndermeye hazırlanan Musk, bağımsız özel bir şirket tarafından uzaya insan gönderilmesi konusunda da bir tarih yazdı ve şirketin Crew Dragon isimli bu çılgın projesi için canlı yayın başlamış durumda ve dünya genelindeki milyonlarca insan şu anda bu tarihi anı internet üzerinden canlı olarak heyecanlı bir şekilde takip ediyor.  

SpaceX tarafından normalde Dünya’nın yakınında bulunan yörüngelerine insansız olarak yük taşıyan ve bu zamana kadar cansız yükleri uzaya götürme görevini yerine getiren Falcon 9 isimli roket, bu sefer ise Crew Dragon adı verilen bu tarih yazacak proje için özel olarak hazırlandı ve herkes tarafında merakla uzaya gönderilmesi bekleniyordu. 

Aslında daha erken bir tarihte fırlatılması beklenen Falcon 9’un hava muhalefetine yakalanması sonucu bu büyük uçuş 30 Mayıs Cumartesi (bugün) saat 22.22’Ye ertelenmek zorunda kaldı. Astronotların bulunduğu Dragon isimli kapsülü taşıdıktan sonra kendi başına Atlas Okyanusu üzerinde yüzen yapıdaki SpaceX istasyonuna geri dönecek olan Falcon 9 isimli roket, başarılı olurak bugün yeni bir tarih yazdı.

SpaceX, resmi Twitter hesabından yapığı açıklamada astronotların yerine yerleştiğini ve Dragon uzay aracının kapağının kapatıldığını söyledi. 

crew dragon demo-2

Yuri Gagarin’in uzaya çıkan ilk insan olduğu tarihten bu yana uzaya giden herkes, devletler tarafından gönderildi. SpaceX'inse bugüne kadar geliştirdiği teknolojiler; uyduları ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için gereken cansız yükleri taşımak üzereydi. Şimdiye kadar hep cansız yüklerin yer aldığı Falcon 9’un tepe noktasında ilk kez içinde 2 astronotun bulunduğu Dragon kapsülü bulunuyor.

NASA astronotları Douglas Hurley ve Bob Behnken, hazırlıkları tamamlamak için son 1 haftadır Kennedy Uzay Merkezi’ndeler. SpaceX’in geliştirdiği Dragon kapsülü içinde yine SpaceX’in geliştirdiği özel kıyafetleri ilk kez giyecek iki astronot, tarihte bir özel şirket tarafından uzaya gönderilen ilk insanlar oldu.

crew dragon

crew dragon

Bugüne kadar görmeye alıştığımız astronot kıyafetlerinden epey farklı olan yeni tulumlar, daha sade bir tasarıma sahip ancak bu sade ve hafif görünümün ardında süper kahraman kostümlerinden farksız teknolojiler yatıyor. Kasklar her astronotun baş ölçülerine uygun olarak 3 boyutlu yazıcılarla basılıyor. Elbette yüksek sıcaklık ve soğuğa, ekstrem koşullara dayanıklı oldukları da söyleniyor.

Kostümler hakkındaki bir diğer ilginç detaysa tasarımcısı. Batman, X-Men ve Thor filmleri için kahramanların kostümlerini tasarlayan Jose Fernandez, yeni astronot kıyafetleri için SpaceX ile birlikte çalıştı.

dragon kapsülü

Aracı taşıyan Falcon 9 roketi, SpaceX'in gemisine güvenli şekilde indi.Roket herhangi bir sorunla karşılaşmadı. SpaceX, Falcon serisi roketleri yeniden kullanılabilir olmaları için üretiyor.

dragon

Crew Dragon, kendisini yörüngeye ve uzaya kadar taşıyan itici roketlerini tamamen geride bıraktı ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)'e olan yolculuğuna devam ediyor. 
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top