Sports Direct’ten Nike Ve Adidas’a Tekelleşme Suçlaması
Makale

Sports Direct’ten Nike Ve Adidas’a Tekelleşme Suçlaması

Spor giyim pazarının iki devi Adidas ve Nike, bu alanda faaliyet gösteren firmaların ilk kapısını çaldığı markalar olarak biliniyor. Bu firmalarla satıcıların arası ise son dönemde çok da iyi değil. 

ABD merkezli spor giyim üreticisi Nike; iki yıl içerisinde perakendeci mağazalara ürün tedarik etmeye son vereceğini, bu mağazalar ile Nike’ın stratejisinin artık aynı çizgide olmadığını açıkladı. Adidas’ın da aynı stratejiyi uygulaması durumunda perakendecilerin ve mağazaların işi oldukça zor görünüyor. 

nike adidas

Sports Direct de bu konudaki çekincelerini dile getirdi. İki firmanın Avrupa pazarındaki hâkimiyetinin incelenmesi için çağrıda bulundu. Nike ve Adidas’ın toplam cirosu 50 milyar sterlini buluyor. Firma, açıklamasında “Spor endüstrisi çok uzun zamandır Adidas gibi ‘olmazsa olmaz’ firmalar tarafından domine ediliyor. Bu ‘olmazsa olmaz’ firmalar, ürünlerin fiyatlarını belirleyecek inanılmaz güçlü pazarlık pozisyonundalar” ifadesini kullandı. 

Firmaya göre Adidas ve Nike; ürün çeşitliliğini sınırlayacak, aksi takdirde tedariği tamamen kesecek güce sahip durumda. Firma, yetkililerin Birleşik Krallık ve Avrupa pazarını incelemeye tabi tutmasının tüm sektöre faydasının dokunacağına inandığını belirtiyor. 

AB yasaları gereği firmaların tekelleşmelerine ve serbest piyasa faaliyetlerini engelleyebilecek hareketlerde bulunmalarına izin verilmiyor. Sports Direct'in bu talebinin nasıl karşılanacağını ileride hep beraber göreceğiz. 
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Amanda Martines 5 days ago

Ex freegan sen.

Reply

Yorum Bırak

Scroll to Top