Star Wars Serisinin Tüm Filmleri Hangi Sırayla İzlenir?
Makale

Star Wars Serisinin Tüm Filmleri Hangi Sırayla İzlenir?

Star Wars, Türkçe ismiyle Yıldız Savaşları serisinin ilk filmi vizyona girdiği andan beri kült bilim kurgu filmleri arasında kabul ediliyor. İlk kez 1977 yılında vizyona giren Star Wars efsanesinin karışık bir sıralaması var çünkü aslında ilk film, serinin dördüncü filmi. Peki, Yıldız Savaşları serisi hangi sırayla izlenmeli?

1977 yılı ve sonrasında üç film, 1999 ve 2000’li yıllarda vizyona giren üç film ile bir altılama olarak seyirciyle buluşan Star Wars serisi yıllara göre bir sıralamayla izlenmiyor. Daha sonra üç filmi daha vizyona giren Yıldız Savaşları serisine bir de Anthology ismi verilen yan hikayeler eklenince iyice karmaşık bir hale geliyor. Sizin için Star Wars filmleri hangi sırayla izlenir sorusunu yanıtladık. İçerik boyunca pek çok spoiler ile karşılaşacaksınız. 

star wars, yıldız savaşları

Seyirciyle ilk buluşan Star Wars filmi olan A New Hope serinin dördüncü filmi fakat her şeyin başladığı film olduğu için ilk sırada izlenmesi gerekiyor. Filmde; Luke ile Obi-Wan Kenobi tanışıyor, Prenses Leia kurtarılıyor, Güç ve Darth Vader hakkında ilk bilgileri öğreniyoruz.

star wars, yıldız savaşları

Anthology olarak isimlendirilen yan hikayelerden biri olan Rogue One, A New Hope filminden yıllar sonra vizyona girmiş olsa da anlattığı hikaye ilk film öncesi dönemde geçiyor. Death Star kim tarafından yaratıldı, yapılmaması yolunda kimler can verdi gibi soruların yanıtlarını bu filmde bulacaksınız.

star wars, yıldız savaşları

Yıldız Savaşları serisinin The Empire Strikes Back filmi bugüne kadar yapılmış en başarılı devam filmi olarak kabul ediliyor. Bu filmde Luke ile Yoda Jedi eğitimine başlıyor, Han Solo ile Prenses Leila Cloud City macerasına atılıyor ve Darth Vader bir kez daha sahneye çıkıyor.

star wars, yıldız savaşları

Hayranlar tarafından en az sevilen filmlerden biridir The Phantom Menace. Filmde, Obi-Wan Kenobi’nin gençlik yıllarına dönüyoruz ve ustası Qui-Gon Jinn ile tanışıyoruz. Jar-Jar Binks’i de gördüğümüz filmde, Galaktik Senato’nu sıkıcı toplantılarını izleyecek ama ışın kılıcı düellosu sahnesine hayran kalacaksınız. 

star wars, yıldız savaşları

Attack of the Clones, Darth Vader hayranları tarafın en sevilen Star Wars filmi çünkü seri boyunca uslanmaz bir kötü karakter olarak gördüğümüz Vader’in geçmişine tanık oluyoruz. Annesiyle dramatik ayrılışını ve nasıl karanlık tarafa yöneldiği gördüğümüz filmde, Cumhuriyet’in temellerini oluşturan klon ordusuyla karşılaşıyoruz. 

star wars, yıldız savaşları

Revenge of the Sith, Prequel üçlemesi olarak isimlendirilen Episode I, II ve III üçlemesinin son filmidir. Bu filmde genç Anakin’in nasıl karanlık tarafa geçerek hayatına Darth Vader olarak devam ettiğini görüyoruz. Cumhuriyet yıkılıyor ve Star Wars evreninin karanlık dönemi başlıyor.

star wars, yıldız savaşları

Anthology olarak isimlendirilen yan hikayelerden biri olan Solo, Star Wars evreninin en havalı karakterlerinden olan Han Solo’nun gençlik maceralarını konu alıyor. Solo’nun gemisi Millenium Falcon ile nasıl buluştuğunu izlediğimiz keyifli bir soygun filmi. 

star wars, yıldız savaşları

Star Wars evreninin geçmişine hakim olduktan sonra daha keyifle izleyebilirsiniz Return of the Jedi filmini. Luke, babası olduğunu öğrendiğimiz Darth Vader’a ve İmparatorluk’a karşı mücadelesini sürdürüyor. Bu sırada Han Solo ve Prenses Leia, yapımı tamamlanmak üzere olan ikinci Ölüm Yıldızı’nı yok etme planları kuruyorlar. 

star wars, yıldız savaşları

The Mandalorian, Disney Plus’ta yayınlanan bir Star Wars dizisi. Return of the Jedi filminde yaşanan olaylardan beş yıl sonrasını anlatan diziyi izlemek sizin kararınıza kalmış. İzlemeseniz de Yıldız Savaşları hikaye akışını anlamakta zorluk yaşamazsınız ama izlerseniz evrene daha hakim olursunuz.

star wars, yıldız savaşları

Return of the Jedi filminden 30 yıl sonra yapılan ve herkesi heyecanlandıran, Disney yapımı ilk Star Wars filmi. Yeniden alevlenmeye başlayan Cumhuriyet ve İmparatorluk’un küllerinden doğan Birinci Düzen arasında başlayan çatışmaların gölgesinden Rey isimli genç bir kız Güç’ü keşfetmeye başlıyor.

star wars, yıldız savaşları

Yeni keşfetmeye başladığı Güç hakkında eğitim almak isteyen Rey, zor da olsa Luke Skywalker’a ulaşıyor ama ona ulaşmaktan daha zor olan eğitim vermesi için ikna etmektir. Bu sırada Birinci Düzen tarafından iyice köşeye sıkıştırılan Cumhuriyet’in son güçlerinin tek umudu Rey ve Luke’tur.

star wars, yıldız savaşları

Büyük mücadeleler sonunda Skywalker efsanesi bu filme ulaşıyor. Güç’ü kontrol etmeye başlayan Rey artık hazırdır. Rey’in liderliğinde toplanan isyancılar, Birinci Düzen ile yüzleşiyorlar ve Star Wars evreninin en büyük savaşlarından birini başlatıyorlar. 

Yukarıdaki sıralama, hayranlar tarafından genel kabul görmüş Star Wars izleme sıralamasıdır. Eğer siz Yıldız Savaşları efsanesini farklı bir sıralamayla izlemek istiyorsanız aşağıdaki alternatif izleme sıralamalarından birini takip edebilirsiniz.

star wars, yıldız savaşları

Star Wars filmlerini, gerçekleşen olaylara göre hazırlanmış kronolojik sıralamaya göre izleyebilirsiniz. Böylece Yıldız Savaşları evreninde yaşanan tüm olayları tek bir hikaye ya da bir diziymiş gibi seyretmiş olursunuz.

star wars, yıldız savaşları

Star Wars filmlerini, vizyon tarihine göre hazırlanmış kronolojik sıralamaya göre de izleyebilirsiniz. Böylece 70’lerden bugüne gelen Yıldız Savaşları macerasını o dönemde yaşıyormuş gibi hissedebilir ve bazı sürprizleri sona saklayabilirsiniz.

star wars, yıldız savaşları

The Machete Order olarak isimlendirilen bu sıralama içerisinde pek çok hayran tarafından sevilmeyen Star Wars Episode I: The Phantom Menace ve yan hikayeler bulunmuyor. Yıldız Savaşları izlemenin yeni yollarından biri olarak kabul edilen bu sıralama, seriyi defalarca kez izleyen hayranlara öneriliyor.

star wars, yıldız savaşları

The Rinster Order olarak adlandırılan bu sıralamanın isim babası Ernest Rinster isimli bir Star Wars hayranı. Episode I: The Phantom Menace filmini de içine alan bu sıralama tıpkı The Machete Order gibi Yıldız Savaşları serisini defalarca izleyen seyircilere öneriliyor.

star wars, yıldız savaşları

Bu sıralama “Star Wars serisini seviyorum.” demekten fazlasını isteyen hayranlar için hazırlanmış bir liste. 1977’de başlayan Yıldız Savaşları evreni ile ilgili yapılmış tüm yan hikayeleri, televizyon dizilerini, animasyonları ve özel bölümleri içeriyor. Sıralamanın her yeni çıkan yapımla güncellendiğini hatırlatalım.

Sizin için Star Wars, Türkçe ismiyle Yıldız Savaşları serisi hangi sırayla izlenir sorusunu yanıtladık ve serinin filmleri ile ilgili bilmeniz gerekenleri anlattık. Daha önce seriyi farklı bir sırayla izlemiş olsanız bile bu sıralamalardan biriyle yeniden izleyerek hikayeye daha hakim olabilirsiniz. 
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top