TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlToyota’da Bir Mühendis, Patron Zorbalığı Yüzünden İntihar Etti

19.11.2019 - 19:03
59


Japonya'nın yerel basınında çıkan haberlere göre Tokyo’da bulunan Toyota fabrikasında çalışan bir mühendis, intihar ederek yaşamına son verdi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre patronu tarafından sürekli gülünç duruma düşürülen şahıs, daha fazla zorbalığa dayanamadı. Toyota ise yönetim raporlarının salı günü ortaya çıkmasının ardından yaşanan olayı onayladı.  

Tamamen patron zorbalığı yüzünden gerçekleşen olayda Toyota, yaptığı açıklamada bu gibi olayların yaşanmasının önüne geçmek için çalıştığını belirtti ve yaşanan trajik ölümle ilgili başsağlığı dileklerini iletti. Japonya’da yine benzer bir olay, 2017 yılında yaşanmış ve bir çalışan, patron zorbalığı yüzünden yaşamına son vermişti.

Toyota intihar

Mağdurun ve ailesinin avukatı olan Yoshihide Tachino, yaşanan olayda Toyota’yı tacizin devam etmesine izin vermekten kaynaklanan yanlış yönetimden dolayı sorumlu tuttu. Tachino, salı günü yaptığı bir röportajda, “Bir işçi, travmatik bir zorbalıktan psikolojik olarak muzdarip olduğunda işe döndükten sonra bile acı çekmeye devam edebilir” dedi.

Tachino’ya göre 28 yaşındaki mühendis, patronu tarafından defalarca aptal olarak çağrılmış ve sürekli ölmesi gerektiği söylenmişti. Yaşanan bu trajik olayın ardından mahremiyet kaygısı nedeniyle intihar eden kişinin adı açıklanmadı.

Toyota mühendisi

İntihar eden kişinin, 2015 yılında Tokyo Üniversitesi’nde yüksek lisans derecesini yaptıktan sonra aynı yıl içerisinde Toyota’ya katıldığı söyleniyor. Bir yıllık eğitimden sonra şirketin merkez ofisinin bulunduğu Aichi bölgesine gönderilen kişi, patron zorbalığına ilk defa o zaman maruz kalmaya başlamış.

Anlatılanlara göre genç mühendisin patronu; çalışanına sürekli olarak zorbalık yapıyor, izin almasına imkân vermiyor ve eğitim geçmişiyle ilgili olarak onu aşağılıyordu. Bu baskılara daha fazla dayanamayan genç mühendis ise çevresindekilere tacizi kaldıramadığını ve acı çekmekten kurtulmak istediğini söyledi.

Hükûmet verilerine göre Japonya’daki her beş işçiden biri, haftada ortalama 49 saat çalışıyor ve işçilerin %60’ı haftada 40 saatten fazla çalışmak durumunda kalıyorlar. Hükûmet her ne kadar fazla mesai saatlerinin önüne geçmeye çalışsa da benzer olaylar başka şirketlerde de yaşanıyor.Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış