Türk Şirketi Peak Games, 1 Milyar Dolardan Da Yüksek Bir Değerle Satılıyor (Artık İddia Değil)
Makale

Türk Şirketi Peak Games, 1 Milyar Dolardan Da Yüksek Bir Değerle Satılıyor (Artık İddia Değil)

Teknoloji ve bilişim dünyasındaki yerli girişimlerin en değerlisi, 2015 yılında Çinli Alibaba tarafından 728 milyon dolara satın alınan Trendyol olmuştu. Ardından Masomo dahil pek çok şirket, ülkemizin en değerli girişimlerini yurt dışındaki şirketlere satarak bilişim sektörünün öncüsü konumuna gelmişlerdi. 

İstanbul merkezli Türk mobil oyun şirketi Peak Games, iddialara göre ABD’li Zynga’ya satılmak üzere. Üstelik bu satışın 1 milyar doların üzerinde değerleneceği konuşuluyor. Eğer bu gerçekleşirse Peak Games, Türkiye tarihinin en değerli girişimi olacak.

Peak Games satılmasıyla, ülkemizde ilk kez 1 milyar doların üzerinde (Webrazzi'ye göre 1,8 milyar dolara) değere sahip bir girişim görmüş olacağız. İş dünyasında “unicorn girişim" olarak adlandırılan 1 milyar dolar ve üzeri değere sahip girişimlerin sayısı tüm dünyada yaklaşık 500. Türkiye tarihinde ise daha önce 1 milyar dolar değere ulaşan girişim görülmedi.

Olaya bir başka açıdan bakacak olursak, bu satışla birlikte Türkiye’nin en değerli girişimi artık e-ticaret ve hızlı servis alanındaki Trendyol olmayacak. Onun yerine, uzun süre boyunca Peak Games’in satışı konuşulacak. Bu arada Peak Games, geçtiğimiz yıl 41 TV kanalında eş zamanlı tuhaf bir reklam yayınlayan şirketin ta kendisi (Şirket, daha sonra yayınlanan reklamın özgün olmadığına dair açıklama da yapmıştı).

zynga

ABD’li Zynga, 2017’de Peak Games’in okey bölümünü 100 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Aradan 1 yıl geçtikten sonra İstanbul merkezli bir diğer yerli oyun girişimi olan Gram Games’in tamamı, 250 milyon dolara Zynga’nın olmuştu. Bu tarihi satışlar yerli mobil oyun sektörünün geleceğini belirlerken, Kafa Topu 2 ile çıkış yakalayan Masomo; 100 ila 300 milyon dolar arasında bir değerle Miniclip tarafından 2019’da satın alınmıştı.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top