Türkiye'de Birden Fazla Sıcaklık Rekoru Kırıldı: 44.5 Dereceyi Gördük
Makale

Türkiye'de Birden Fazla Sıcaklık Rekoru Kırıldı: 44.5 Dereceyi Gördük

14 Mayıs Perşembe gününden beri ülkemizde etkisini hissettiğimiz Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımları sonucu Türkiye’nin birçok bölgesinde önceki yıllara oranla daha sıcak bir hava gözlemleniyor.  

17 Mayıs Pazar (bugün) tarihinde ölçülen en yüksek sıcaklığın İzmir’in Tire ilçesinde görüldüğünü belirten MGM yetkilileri, sıcaklığın 44.5 derece olarak kayıtlara geçtiğini aktarmanın yanında mayıs ayı sıcaklık rekoru kırılan illeri de kamuoyu ile paylaştı. 

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Türkiye Mayıs ayını çok sıcak bir şekilde geçiriyor. Yapılan açıklamaya göre 1945 yılında 38.7 derece olarak kayıtlara geçen rekor sıcaklık, bugün 43 dereceye ulaştı. Aydın'da 1969'da en fazla 40.2 dereceyi gören ülkemiz 42.6 dereceyi görmüş durumda. Ege başta olmak üzere tüm Türkiye'de etkisini gösteren sıcaklıklarda, tatilcilerin uğrak noktası Muğla'da 3 gün üst üste sıcaklık rekoru kırdı. Bu rekorla birlikte mayıs ayı sıcaklık rekoru 39.1 olarak kayıtlara geçti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde görev alan uzmanlar, sıcak hava dalgası konusunda vatandaşlara bazı önemli uyarılarda bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü uzmanları uyarılarında ülkemizde etkili olan sıcak hava dalgasının önümüzdeki hafta Marmara bölgesi, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde etkisini azaltacağını ancak Ege bölgesi, Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde perşembe gününe kadar etkili olmaya devam edeceğinin tahmin edildiğini ifade etti. 
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top