Uzaya Gitmek İçin 95.000 Dolar Ödeyen Türk, Yolculuk İptal Olmasına Rağmen Parasını Geri Alamadı
Makale

Uzaya Gitmek İçin 95.000 Dolar Ödeyen Türk, Yolculuk İptal Olmasına Rağmen Parasını Geri Alamadı

Galatasaray’ın eski başkanlarından Ünal Aysal’ın eski eşi Ahu Aysal, uzaya yolculuk düzenleyecek Hollanda merkezi Space Expedition Cooperation (SXC) şirketinin söz konusu yolculuğuna 2014 yılında başvurmuştu. 

Ahu Aysal, SXC’nin uzay yolculuğu programı için 95.000 dolar ödedikten sonra Amsterdam ve Bordeaux’da düzenlenen iki eğitime katıldı. Aysal, uzay yolculuğu öncesindeki eğitim hazırlıkları kapsamında yerçekimsiz ortamda uçuş eğitimi dahi aldı. 

Ahu Baysal uzay yolculuğu

Uzay yolculuğu için bütün eğitimler tamamlanmış olmasına rağmen, Space Expedition Cooperation bir süre sonra yolculuğu iptal etti. İptal edilen yolculuk hakkında açıklama yapan Ahu Aysal, uzay yolculuğu iptal edilmesine rağmen SXC’den parasını geri alamadığını açıkladı. 

Uzay yolculuğu için ödediği 95.000 doları geri alamayan Ahu Aysal, Posta gazetesinden Halil Kalmuk’a yaptığı açıklamada, SXC’yi dava ettiğini ve davanın bitmesini beklediğini söyledi. Bir taraftan ücret iadesi için davanın bitmesini bekleyen Aysal, diğer taraftan da uzay yolculuğu için umutlarını korumaya devam ediyor. 

Ahu Baysal uzay yolculuğu

Halil Kalmut’un sorularını cevaplayan Ahu Aysal, şu an bile uzay yolculuğu için çağrılırsa hemen gideceğini, “Gel gör ki hayalimden vazgeçmedim. Umudum sürüyor. Şimdi ‘Gel’ deseler. Hiç düşünmeden, uzaya giderim” sözleri ile ifade etti. 

Son yıllarda popüler olan uzay turizmi projeleri SXC’yle sınırlı kalmadı. İngiltere merkezli Virgin Galactic firması da uzay turizmi için rezervasyon yapmaya devam ediyor. Virgin Galactic’e uzaya yolculuk yapmak için bugüne kadar 8 bin kişi başvurdu. Henüz bir yolculuk gerçekleştirmeyen şirket, geçtiğimiz şubat ayında açıklama yaparak uzay yolculuğu için yeniden rezervasyon alacağını açıkladı.  
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top