Windows 10 Hızlandırma Ayarları Nasıl Yapılır?
Makale

Windows 10 Hızlandırma Ayarları Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarımızın performansını çeşitli şekillerde değerlendirir ve buna yönelik yöntemler geliştiririz. Bazen doğrudan donanımsal araçlarla bilhisayar performansını artırırken, bazen de bilgisayarımıza yapacağımız ufak dokunuşlarla bunu gerçekleştiririz.

Bu yazımızda da sizlere az önce bahsettiğimiz ufak dokunuşlarla ilgili ipuçları vereceğiz. Bu ipuçlarının ardından Windows 10 kullandığınız bilgisayarınızı hızlandırabilecek ve pil ömrünü arttırabileceksiniz.

Windows 10 hızlandırma yöntemleri

Windows 10 güç ayarlarını değiştirme

Windows 10 bilgisayarlarınızda “Güç Tasarrufu” modunu kullanıyorsanız; bunun sisteminizi yavaşlattığını bilmelisiniz. Bilgisayar bu moddayken enerji tasarrufu yapabilmek adına performansınızı azaltır.

Bu nedenle Güç Tasarrufu modundan ayarlarınızı “Yüksek Performans” veya “Dengeli” olarak değiştirmek bilgisayarınız adına faydalı olacaktır.

Bilgisayarınız ilk açıldığında uzun süre kendine gelemiyorsa yapılması gereken ilk işlerden biri gereksiz programları devre dışı bırakmak olmalı. Bu işlemi uyguladıktan sonra bilgisayarımız ilk açıldığında daha hızlı işlem görecek ve makinemizi gereksiz programlarla yormamış olacağız. 

Sabit diskinizi temizlemek hem bilgisayarınızın performansını arttıracak hem de diskinizde yer açacaktır. Sistem, gereksiz dosyalardan ve geçici işlemlerden bu yolla kurtulacaktır.

Windows’un bizlere sunduğu görsel efektleri devre dışı hale getirmek de performansı yükseltmenin yollarından biri.

Görsel efektleri kapatmanın yanı sıra saydamlık özelliklerini de kapatmak bilgisayarınıza ekstra fayda sağlayacaktır. Bilgisayarımızı ekstra bir performansa sevk eden bu efektleri aşağıdaki şekilde kapatarak bilgisayarımızı hızlandırabiliriz.​

Bilgisayarlarımız sürekli olarak arka planda kendilerini günceller. Bunu otomatik veya manuel ayarlarla yerine getirirler. Ancak bu güncellemeler, bilgisayarımızın yavaşlamaması için aksatmamız gereken bir durum.

Sanal belleğinizi (RAM) arttırarak bilgisayarınızı büyük ölçüde hızlandırabilirsiniz. Windows 10 bilgisayarların çalışabilmesi için en az 4 GB’lık bir RAM gerekir. Ancak yapacağınız işlemlerin boyutu ne kadar büyük olursa daha fazla RAM’e ihtiyaç duyarsınız. Bilgisayarınıza yeni RAM yongalarını takması işlemini kendiniz birkaç küçük araştırmayla yapabileceğiniz gibi servislerden yardım da alabilirsiniz.

Sabit diski ne kadar sık kullanırsanız, o kadar parçalanır ve bilgisayarınızı yavaşlatır. Windows 10, sabit diskinizi birleştirmek için kullanabileceğiniz yerleşik birleştiriciye sahiptir. Sabit diskinizi birleştirerek bilgisayarınızdaki işlemleri bir o kadar hızlandırabilirsiniz.

Bilgisayarlarımızda hızlı arama özelliği için Windows’un indexleme mekanizması kullanılır. Ancak bilgisayarımızda çok dar bir alan varsa bu mekanizma büyük bir yer kaplar. Bunu önlemenin bir yöntemi de bu işlemi kapatmaktır.

Kullanmadığımız programların bilgisayarlarımızda yer kaplaması hepimiz için bir yavaşlatma sebebidir. İşimizin bittiği ya da başka programlar vasıtasıyla yüklenmiş gereksiz programları bilgisayarlarımızdan kaldırarak bu duruma son verebiliriz. Bu işlemi Denetim Masası → Programlar → Program kaldır adımlarını uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Birçoğumuz işimiz bittikten sonra bilgisayarı uyku moduna alırız veya çalışır durumda bırakırız. Ancak bu durum bilgisayarımızı gereksiz bir güç kullanımına sürükler. Bilgisayarı kullanmadığımız anlarda tüm programlar kapalı vaziyetteyken kapatma işlemi yapmak, bilgisayarımızı ekstra bir performans yükünden kurtaracaktır.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top