Yapay Zeka Teknolojisini Anlatan 20 Başarılı Film
Makale

Yapay Zeka Teknolojisini Anlatan 20 Başarılı Film

Yapay zeka dediğimizde, her ne kadar akıllara önce insansı robotlar gelse de işin aslı çok farklı. Yazılımlar, bu dünyanın en önemli parçası ve tüm işin beyni. Yapay zeka dediğimizde aklımıza önce robotların gelme nedeniyse sinema filmleri ve diziler zira onların hikâyelerini anlamak için gözümüzle görmemiz gerekiyor. Sinemadaysa bunu sağlayan çok iyi örnekler var.

Yapay zekalar gelecekte iyi ya da kötü olacak tartışmalarını bir kenara bırakıp bu tartışmaları anlatan filmleri derliyoruz. Listedeki filmlerin senaryolarının büyük kısmı, yapay zeka yazılımları bugünkü kadar yaygınlaşmadan önce yazıldı ve günümüzü çoğu açıdan doğru şekilde tahmin etti. Filmleri IMDb puanlarına göre sıraladık, hazırsanız başlayalım.

yapay zeka filmleri

Al Pacino’nun başrolde yer aldığı film, uzun zamandır şöhret peşinde olan bir yönetmenin umut bağladığı başrol oyuncusunun film setini bırakıp gitmesi ile hayallerinin yıkılmasını konu alıyor. Derin bir bunalıma sürüklenen yönetmeni kurtaran şey ise sanal ortamda yaratılan, kaprissiz bir aktris olan yapay zekâ Simone oluyor. Film, günümüz sesli asistanlarını 18 yıl önceden taklit ediyor.

yapay zeka filmleri

Dünyanın en gelişmiş yapay zekâsını geliştiren bilim insanı, bir gazeteciyle ilişki yaşamaya başlar ancak bu durum, yapay zekânın bilim insanını kıskanmasına, insani davranışlar sergilemesine yol açar. Giderek sertleşen bu davranışlar, artık itaatsizlik eylemleriyle bilim insanını tehdit etmeye kadar uzanır.

I am mother izle

İnsanlığın yok olmasının ardından genç bir kız, dünyayı yeniden insanlarla doldurmak için tasarlanmış bir robot tarafından yetiştirilmektedir ancak açıklanamayan garip bir yabancı, endişe verici bir haberle geldiğinde robotun ve genç kızın bağları zedelenmeye başlar.

yapay zeka filmleri

Chappie filminde yakın gelecekte, suçla mücadele eden polislerin yerini yapay zekâya sahip robotlar devralıyor. Bir polis robotu olan Chappie, bir gün çalınıyor ve yeniden programlanıyor. Bu noktadan sonra Chappie, düşünme ve hissetme yeteneğine sahip ilk robot oluyor.

prometheus

Prometheus, yönetmenliğini Ridley Scott'ın, senaristliğini Jon Spaihts ve Damon Lindelof'un yaptığı bir bilimkurgu filmidir. Filmde insanlığın kökeni hakkındaki ipuçlarını takip etmek için bir ekip, uzak bir uydu gezegeninde bir yapıyı incelemeye başlarlar. Ancak orada yalnız olmadıklarını fark ettiklerinde her şey değişir.

will smith filmleri

Alex Proyas’ın yönettiği ve başrolünde Will Smith’in bulunduğu I, Robot filmi, Isaac Asimov’un aynı isimli kısa öyküsünden esinlenilmiş bir film. Filmde 2035 yılında teknofobik bir polis, bir yapay zekâ/robot tarafından işlenmiş olma ihtimali olan bir suçu araştırıyor ve bunun insanlık için daha büyük bir tehlike olabileceğini fark ediyor.

yapay zeka filmleri

Yakın gelecekte geçen Robot & Frank filminde eski bir mücevher hırsızı olan yaşlı Frank, oğlundan bir hediye alır: ona bakmak için programlanmış bir robot uşak. Ancak bu ikilinin aralarında öyle bir bağ oluşur ki ilerleyen zamanlarda bir soygun takımı oluşturmaya karar verirler.

artificial intelligence

Efsane yönetmen Steven Spielberg’ün yönetmenliğinde 2001 yılında beyaz perdede yerini alan Artificial Intelligence filminde son derece gelişmiş bir yapay zekâ sahibi olan robot çocuk, annesinin sevgisini kazanabilmek için gerçek bir çocuk olmayı ister. Filmin ana fikri Pinokyo hikâyesinden alınmış, günümüzün teknolojisi yapay zekâ ile birleştirilmiş diyebiliriz.

robocop

Zamanında Endüstri 2.0’ın ilk hayata geçirildiği kent olan Detroit’te, distopik bir dünyada bir polis görev sırasında ağır yaralanır. Bu yaralanmanın ardından polis, işine geri döner ancak bu sefer kendisi bir sayborg olmuştur fakat hâlâ eski anıları tarafından kovalanmaktadır. Robocop filmi, bilim kurgu film kategorisinin öncü filmlerinden biridir.

minority report

Başrolünde aksiyon filmi denince akla gelen ilk aktör olan Tom Cruise’un yer aldığı Minority Report filminde Philip K. Dick’in aynı isimli kısa hikâyesinden esinlenilmişti. Yine Spielberg’ün yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, suçluları daha onlar suç işlemeden tespit edip tutuklayan bir polis birimini izliyoruz ancak Tom Cruise’un karakteri bu birim tarafından ‘suç işleyecek’ damgası yiyince işler tersine dönüyor.

ex-machina

28 Gün Sonra filminin yönetmeni Alex Garland'den bir başka bilim kurgu filmi olan Ex-Machina’da Caleb Smith isimli bir programcı, Turing testi için özel bir projeye istemeden katılır. Burada nefes kesici bir yapay zekâya sahip olan Ava, duygusal zekâsıyla gerçek bir insan gibi olduğunu gösterir.

yapay zeka filmi

Astronot Sam Bell, yapay zekâ bilgisayarı GERTY ile gezegenimiz Dünya’nın güç problemlerini azaltmaya yardımcı olacak olan bir kaynağı, Dünya’ya gönderdiği 3 yıllık Ay görevinin sonuna doğru son derece kişisel olan bir olayla yüzleşmek zorunda kalır.

terminator

2029 yılında geçen fütüristik Terminator filminde, yeryüzü artık robotlar tarafından kontrol edilen ve bu robotları karşı direnen bir grup insanın yaşadığı bir yer hâline gelmiştir. Yapay zekâya sahip robotlar, bu durumdan kurtulmak için geçmişi değiştirip, kendi geleceklerini istedikleri gibi tasarlama planı yapar. İnsan direnişçilerin ilk lideri Sarah Connor’u öldürmek için görevlendirilen Terminator isimli sayborg geçmişe gönderilir.

blade runner 1982

1982’de beyaz perdeye gelen Blade Runner filmi, distopik bir 2019 yılında geçiyor. Bu dünyada teknoloji firmaları, insan türünden ayırt edilemeyen yapay zekâlı robotlar üretmeye başlıyor. Dünya dışı kolonilerin illegal işlerinin halledilmesi için kullanılan bu robotlar, Blade Runners isimli özel polis birimi tarafından yakalanmaktadır. Uzman bir Blade Runner olan Rick Deckard, görevini bıraktığı bir esnada, Los Angeles’a gelen bir grup robotu yakalamak için verilen son bir görevi kabul eder.

blade runner 2049

Blade Runner 2049’da, serinin ilk filminden 30 yıl sonrası anlatılıyor. Memur K., insan yaşamını tehlikeye sokacak olan, uzun zamandır saklı bir sırrı açığa çıkartır ve olaylar gelişmeye başlar. Memur K., bir felaketi önleyebilmek için eski ödül avcısı Rick Deckard’ı bulup ondan bazı cevaplar almak zorundadır.

joaquin phoenix filmleri

Spike Jonze’nin yazıp yönettiği Her filminde Joaquin Phoenix, bilgisayarının yüksek teknolojili işletim sistemine aşık olan bir yazarı canlandırıyor. Filmdeki yüksek teknolojili yapay zekâ ise her ne kadar görünmese de Avengers serisinden ve yakın zamanda büyük sükse yaratan The Marriage Story’den tanıdığımız Scarlett Johansson tarafından canlandırıyor.

WALL-E izle

2008 yapımı, 3 boyutlu filmler furyasının öncülerinden olan Pixar yapımı Wall-E filmi, uzak bir gelecekte, küçük bir atık toplama robotunun yanlışlıkla insanlığın kaderine karar vermesinin gerektiği bir uzay yolculuğunu anlatıyor. Wall-E, yolculuğunda sevimli bir dişi robot ile karşılaşır ve olaylar gelişir.

interstellar izle

ABD’de mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinen Cooper’ın amacı, iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. 10 yaşındaki kızı Murphy, müthiş bir zekâya sahiptir. Eskiden bilim insanı olan Cooper, o hayatını özlemektedir, tam da o sırada karşısına insanlığın geleceği söz konusu olan bir teklif çıkar. Cooper ailesiyle vakit geçirmek yerine insanlığın geleceğini kurtarmak için bir solucan deliğine gider.

matrix izle

Genç bir hacker (bilgisayar korsanı), gizemli isyancı birliklerinden gerçek benliğine ve tepedekilere karşı olan savaştaki rolüne dair birçok şey öğrenir. Keanu Reeves’in çıkış filmi olan Matrix, içerisinde Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi yıldızlar barındırıyor. Wachowski kardeşler tarafından yönetilen film, 1999 senesinde vizyona girdi ve kült bir film hâline geldi.

2001-a space odyssey

Ay yüzeyinin altında gömülü gizemli bir eser keşfeden insanoğlu, akıllı bir yapay zekâ bilgisayar olan H.A.L. 9000’in yardımıyla kendi kökenini bulmak için yola çıkar. 1968 senesinde beyaz perdeye gelen 2001: A Space Odyssey filminin yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick oturuyordu. Film, Arthur C. Clarke’ın aynı isimli eserinden esinlenilmiş.

Böylelikle bir Webtekno listesinin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Oyunlar, bilim, genel teknoloji sorunlarını içeren, bu ve bunun gibi birçok faydalı içerik ve rehberden haberdar olmak için sitemizi takipte kalmayı ve düşüncelerinizi/önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın :)
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top