Beyin Orgazmı Yaşatan ASMR Videolarını İzlemek Akıl Sağlığına Olumlu Etki Ediyor
Webtekno

Beyin Orgazmı Yaşatan ASMR Videolarını İzlemek Akıl Sağlığına Olumlu Etki Ediyor

Açılımı Automonous Sensory Meridian Response olan ASMR videolarının beyinde olumlu etkileri olduğu ortaya çıktı. Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre 'beyin orgazmı' olarak da adlandırılan bu tip videoların özellikle uyku problemine iyi geldiğini biliyorduk.

Gerçi bu çok tartışmaya açık bir konu; nitekim uyumadan önce yapmaya alıştığınız şey ne olursa olsun, onu hayatınızdan çıkarınca uykusuzluk baş gösterebiliyor. Buna rağmen ASMR videolarının rahatlama ve sakinleşme hissiyatı yaratan nöronları tetiklediği ortaya çıktı. Özellikle videoda izlediğiniz ASMR türünü daha önce kendiniz deneyimlediyseniz, etkisinin daha da arttığı belirtilmiş.

Bilim bu tür videoların mental sağlığa olumlu etkileri olduğunu kabul etmiş durumda. Burada çözüme ulaşması gereken tek soru sizin bu tip videolardan hoşlanıp hoşlanmadığınız. Kendinizi sevmek için zorlamak isterseniz de 2 farklı örneği sizler için paylaştık.

ASMR'nin net bir Türkçe karşılığı bulunmuyor. Buna rağmen 'yetişkin masalı' diye çokça adlandırılıyor. Paket açılımı, fısıldayarak konuşmak veya mikrofona kibrit sürtmek gibi onlarca farklı çeşidi mevcut. Burada en önemli unsur şu: Kayıtların sağlam mikrofonlarla ve sessiz bir ortamda çekilmesi gerekiyor. Türkiye'de de son yıllarda büyük bir trend halini alan ASMR videoları her yeni gün daha da çoğalıyor.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Amanda Martines 5 days ago

Ex freegan sen.

Reply

Yorum Bırak

Scroll to Top